PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści apelują o przywrócenie kształcenia asystentek

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: autonomia-dent.pl/ŁS
09-02-2015, 08:36
Dentyści apelują o przywrócenie kształcenia asystentek Jeżeli za przeszkolenie asystentek będą odpowiedzialni dentyści, to ucierpią na tym pacjenci (fot. Fotolia/PTWP)
Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej chce, aby Ministerstwo Zdrowia podjęło działania zmierzające do przywrócenia prowadzenia kształcenia zawodowego asystentek stomatologicznych.

Stomatolodzy z samorządu lekarskiego apelują, aby resort zdrowia wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o uchylenie normy wynikającej z przepisu § 2 ust. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Przepisy te przewidują zakończenie prowadzenia rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) w szkołach, w których realizuje się kształcenie w zawodzie asystentka stomatologiczna, począwszy od roku szkolnego 2016/2017.

- Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej z niezadowoleniem przyjmuje zmiany zmierzające do likwidacji systemu szkolenia w zawodzie asystentki stomatologicznej. W opinii Komisji, świadczenie stomatologiczne jest wykonywane w sposób najbardziej efektywny w zespole, w którym uczestniczy lekarz dentysta oraz wykwalifikowana osoba wykonująca zawód asystentki lub higienistki stomatologicznej - czytam w apelu.

Samorządowcy uważają, że z chwilą zakończenia prowadzenia kształcenia w zawodzie asystentki dostęp lekarza dentysty do wykwalifikowanego personelu pomocniczego będzie mocno ograniczony z uwagi na niewystarczającą liczbę osób uprawnionych do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej na rynku pracy.

- Komisja wyraża obawę, że w przypadku braku kontynuacji systemu kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej, obowiązek przeszkolenia personelu pomocniczego, nieposiadającego uprawnień do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej, będzie spoczywał na lekarzu dentyście, co odbywać się będzie kosztem czasu poświęconego na udzielanie świadczeń zdrowotnych - piszą stomatolodzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH