Dekret z 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno-dentystycznych przestanie obowiązywać

Akt ten, chociaż formalnie nie został uchylony, to nie może być stosowany w praktyce – argumentuje Małgorzata Zadrożna, zastępca dyrektora Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki MZ. Uważa ona, że w związku z tym decyzja o uchyleniu obowiązujących przepisów wymaga rozważenia.
- W Ministerstwie Zdrowia zostały podjęte działania mające na celu uregulowanie w sposób kompleksowy kwalifikacji i zasad wykonywania wybranych zawodów medycznych, które nie są objęte dotychczas regulacjami ustawowymi w Polsce. Kwestia uwzględnienia przepisów uchylających wskazany akt prawny zostanie przeanalizowana w trakcie prac nad nowymi regulacjami – zapewnia Małgorzata Zadrożna.
Na problem ten swego czasu zwracał uwagę w serwisie infoDENT24.pl dr n. med. inż. Tadeusz Zdziech. Mówił on: wykonywanie zawodu medycznego i przepisy regulujące uprawnienia zawodowe techników dentystycznych, w dalszym ciągu są opartej na regulacjach dekretu z 5 lipca 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno-dentystycznych. (Dz. U. z 22 marca 1947 r.) oraz rozporządzeniu ministra zdrowia z 15 maja 1951 r. w sprawie szczegółowego zakresu uprawnień techników dentystycznych (Dz. U. nr 28 poz. 222).
Dekret ten dotyczył w większości osób przyuczonych do tego zawodu, polegającym na chałupniczym przekazywaniu wiadomości wykonywania prac protetycznych przez technika dentystycznego młodej osobie, która odbywała 3-4 letnią praktykę zawodową, podobną do przygotowania rzemieślniczego. Rzemieślnikiem jednak nie była, gdyż nie przechodziła procesu nauki, terminowania i wyzwalania na czeladnika. Technikiem dentystycznym we współczesnym rozumieniu była tylko z nazwy, gdyż nie ukończyła szkoły średniej w specjalności techniczno-dentystycznej.
Mimo upływu wielu lat i wprowadzenia nowoczesnych technologii, które wymagają interdyscyplinarnej wiedzy, opartej m.in. na: matematyce, fizyce, chemii, anatomii, informatyki, materiałoznawstwie, psychologii, ekonomii oraz zdolnościach plastycznych - przepisy dotyczące osób wykonujących prace protetyczne nie uległy zmianie.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
LDEK: modyfikacje, uszczegółowienia i uzupełnienia
eduDENT -
Nagrodzona kampania "9 milionów powodów"
bizDENT -
Ilu Polaków bezobjawowo przechorowało COVID-19 - badanie ogólnokrajowe
newsDENT -
W 2020 r. ceny u dentysty wzrosły o 11,3 proc.
bizDENT -
UM we Wrocławiu dla studentów stomatologii
eduDENT -
Wymaganie zaszczepienia się przez pracowników – pozaprawne
lexDENT -
U dentysty testy ze śliny na koronawirusa
techDENT -
Dentyści o gumach do żucia
techDENT
-
Szczepionki przeciwko COVID-19: kto należy do grupy „zero”?
lexDENT -
Petycja o zwolnienie dentystycznych praktyk lekarskich z ZUS
lexDENT -
Lekarz dentysta i mały ZUS plus
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Koronawirus 3 stycznia 2021 r.: 61 zgonów przy 5739 zakażeniach
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Trójmiasto, pomorskie -
lekarz dentysta
Włocławek, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
lekarz dentysta
Poznań , wielkopolskie