• Obowiązujący obecnie program darmowych leków, który obejmuje osoby powyżej 75 lat, ma zostać rozszerzony o grupę osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia
  • Przygotowywane są rozwiązania legislacyjne, które będą przyjęte w czerwcu i wtedy zapadnie decyzja o rozpoczęciu programu, poinformował minister zdrowia
  • Darmowe będą tylko te leki, które znajdują się w systemie refundacyjnym, czyli te które przeszły ocenę skuteczności technologii lekowej

Program darmowych leków. Rozszerzony o nowe grupy wiekowe 

Adam Niedzielski w radiu  RMF FM informował na temat zapowiedzianego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego programu darmowych leków dla osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia. Szef MZ przypomniał, że obecnie taki program obejmuje osoby powyżej 75 lat.

Zapytany, kiedy wejdzie w życie rozszerzony program, Niedzielski odparł, że pierwsze przymiarki mówiły o roku 2024. - Ale przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które będą jeszcze przyjęte w czerwcu i wtedy tak naprawdę zadecydujemy, czy ten program być może będzie dostępny już od września - poinformował minister zdrowia.

Jak przypomniał, grupa wiekowa objęta programem jest określona w ustawie, więc o zmianach w tej kwestii decyduje Sejm. Szef MZ decyduje zaś o zakresie darmowych leków.

Bezpłatne leki dla seniorów 65+. Tylko z listy refundacyjnej 

Niedzielski wyjaśnił, że nie wszystkie leki będą darmowe. Jak tłumaczył, żeby lek wszedł do systemu refundacyjnego - więc, aby państwo do niego dopłacało, a w programie był za darmo - najpierw musi przejść ocenę skuteczności technologii lekowej.

Dodał, że obecnie programem dla osób powyżej 75. roku życia objętych jest 2057 leków, a w systemie refundacyjnym obecnie jest ponad 4100 leków.

Minister zaznaczył, że plan jest taki, aby "pełną listę refundowanych leków dać darmową".