PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dane lekarzy w internecie jak najbardziej jawne

Autor: miro • Źródło: ms
31-12-2018, 10:47
Dane lekarzy w internecie jak najbardziej jawne Dane lekarzy i lekarzy dentystów powszechnie przetwarzane (foto: pixabay)
WSA w Warszawie uznał, że dane lekarzy i lekarzy dentystów mogą być bez ograniczeń przetwarzane w internecie, także z miejscem udzielania świadczeń medycznych.

Część lekarzy i lekarzy dentystów uważa za zbyt liberalny przepis, zawarty w ustawie o działalności leczniczej, zgodnie z którym administrator może przekazać dane objęte rejestrem do ponownego ich wykorzystywania w innym celu niż realizacja zadania publicznego. Oznacza to, że dane medyków mogą być wykorzystywane także w celach komercyjnych.

Z takim stanem rzeczy nie zgodził się jeden z lekarzy, według którego taki przepis wprowadza jawność danych lekarzy w internecie i jest sprzeczny z ustawą o ochronie danych osobowych. Cel przetwarzania stał się komercyjny, a więc zmieniono charakter informacji.

Dane osobowe lekarzy mogą być wykorzystywane przez podmioty, które realizują komercyjne cele, nie zawsze spójne z interesem osób, o których informacje są przetwarzane. Do tego typu drastycznych przykładów mogą należeć listy lekarzy i lekarzy dentystów zatytułowane chociażby „Tego lekarza odradzam”.

Skarżący lekarz  zwrócił się o interwencję do UODO (dawniej GIODO) w kwestii przetwarzania danych lekarzy i lekarzy dentystów przez Centrum Informatyczne Ochrony Zdrowia. UODO jednak nie interweniował. Sprawa trafiła zatem do WSA w Warszawie. Sędziowie uznali, że dane lekarzy i lekarzy dentystów o ich działalności są jawne i inspektor danych osobowych nie ma uprawnień do kontroli prawidłowości udostępniania danych w rejestrze przetwarzanym przez Centrum Informatyczne Ochrony Zdrowia.

Prawo pozwala na udostępnianie rejestru lekarzy na powszechnie dostępnej stronie internetowej. W tym także adresu udzielania świadczeń zdrowotnych. W rejestrze znajdują się też informacje o rodzaju i zakresie udzielanych świadczeń.

Skoro rady lekarskie mogą przekazywać dane lekarzy podmiotom komercyjnym, to UODO (GIODO) nie mógł zakazać ich przetwarzania – wyrokował sąd.

Sygnatura akt II SA/Wa 599/18, wyrok nieprawomocny z 23 listopada 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH