PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy masz prawo do odmowy leczenia?

Autor: miro • Źródło: ms
30-12-2016, 10:34
Czy masz prawo do odmowy leczenia? Radca prawny Michał Grabiec (foto: archiwum)
Zasadą jest to, że lekarz może zarówno odmówić leczenia pacjenta, jak odstąpić od już podjętych czynności. Jednak nie zawsze.

Przepisy ustawowe oraz Kodeks Etyki Lekarskiej (KEL) rozróżniają dwie sytuacje:
- niepodjęcie leczenia;
- zaprzestanie leczenia.

Lekarz nie może zaniechać pomocy lekarskiej gdy: zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

Jest to kryterium nieostre i osią niejednego konfliktu sądowego może być ocena czy odstąpienie od leczenia nie spowodowało niebezpieczeństwa utraty życia lub zdrowia przez pacjenta. W potencjalnym sporze byłoby to pole do popisu dla biegłych.

KEL dodatkowo uzależnia odmowę leczenia (zaniechania leczenia) od wystąpienia szczególnie ważnych powodów. Także i to kryterium jest wysoce nieprecyzyjne.

W przypadku odstąpienia od leczenia (ale już nie jego niepodjęcia) lekarz powinien wskazać pacjentowi gdzie ten może uzyskać pomoc lekarską, której mu tenże lekarz odmawia.

Jest to obowiązek podobny do tego, który został uchylony w wyniku  orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. dotyczącego klauzuli sumienia (w tamtym stanie prawnym lekarz był zobowiązany wskazać pacjentowi miejsce gdzie może uzyskać pomoc medyczną niezgodną z sumieniem tego lekarza, co TK uznał za niezgodne z Konstytucją).

Odstąpienie od leczenia powinno zostać odnotowane w dokumentacji medycznej. Niepodjęcie leczenia nie musi zostać odnotowywane, gdyż w takim przypadku założenie dokumentacji medycznej sprowadzałoby się wyłącznie do wpisania w niej odmowy podjęcia czynności medycznych.

Dodatkowo, jeżeli lekarz wykonuje zawód na podstawie stosunku pracy (lub np. służby wojskowej) może nie podjąć lub odstąpić od leczenia, jeżeli jest to uzasadnione ważnymi powodami, ale dopiero po uzyskaniu zgody przełożonego czyli np. ordynatora, kierownika szpitala.

Znaczy to, że lekarz na kontrakcie nie musi uzyskiwać takiej zgody.

***

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjenci   Michał Grabiec  

POLECAMY W SERWISACH