PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentysta ma prawo do urlopu szkoleniowego przed PES

Autor: miro • Źródło: ms
30-07-2021, 14:34
Czy dentysta ma prawo do urlopu szkoleniowego przed PES Urlop szkoleniowy przed PES się należy (fot. shutterstock)
Lekarzowi, lekarzowi dentyście przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni na przygotowanie się i przystąpienie do PES. Za czas takiego  urlopu szkoleniowego lekarz zachowuje prawo do wynagrodzenia - zapewnia adwokat Karol Kolankiewicz.
  • Urlop szkoleniowy dla lekarza i lekarza dentysty, a wniosek o przystąpienie do PES.
  •  Urlop szkoleniowy tylko przed I częścią PES.
  • Zrezygnowanie z przystąpienia do PES skutkuje brakiem urlopu.
  • Urlop szkoleniowy przy każdej próbie zdania PES.   

 Pracodawca powinien wniosek o udzielenie urlopu szkoleniowego uwzględnić, a prawo do takiego urlopu wynika z art. 16s ust. 2 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. 

Warunki przyznania urlopu szkoleniowego przed PES

Dodać trzeba, że urlop szkoleniowy przysługuje lekarzowi, lekarzowi dentyście, który prawidłowo złożył wniosek o przystąpienie do PES do dyrektora CEM  (mowa o tym w art. 16rb ust. 1 ww. ustawy: Lekarz, który ukończył przedostatni rok szkolenia specjalizacyjnego albo który uzyskał potwierdzenie zakończenia szkolenia specjalizacyjnego, o którym mowa w art. 16r ust. 6 pkt 1, oraz lekarz, który uzyskał decyzję, o której mowa w art. 16 ust. 7 albo 9 […]”).

Taki wymóg wynika z treści rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

Urlop szkoleniowy przed każdym PES 

Zasygnalizowane przepisy nie zawierają żadnego ograniczenia co do tego ile razy lekarz nabywa takie uprawnienie, zatem przyjąć trzeba, że przed przygotowaniem się i przystąpieniem do każdego kolejnego PES lekarz nabywa uprawnienie do płatnego urlopu szkoleniowego.

Zwrócić jednak uwagę należy, że - co do zasady - PES jest składany w formie egzaminu testowego i egzaminu ustnego (w kolejności ustalonej przez dyrektora CEM), zatem urlop przysługuje lekarzowi jedynie przed pierwszą z części PES – w konsekwencji trzeba przyjąć, że nie przysługuje przed drugą z części PES.

Gdy korzystający z urlopu szkoleniowego nie przystąpi do PES 

Wątpliwości budziłoby domaganie się kolejnego urlopu szkoleniowego, gdyby lekarz nie przystąpił do PES w wyznaczonym terminie. Zauważyć trzeba, że celem tego przepisu jest odpłatny urlop na łącznie dwie „aktywności”, tzn. przygotowanie się i przystąpienie do PES, zatem, jeżeli lekarz jedynie przygotowuje się do PES, ale do niego następnie nie przystępuje, narusza  cel analizowanego przepisu. W takiej sytuacji uznać trzeba, że na przygotowanie się i przystąpienie do kolejnego PES taki urlop szkoleniowy nie przysługuje.

Urlop szkoleniowy a negatywny wynik PES

Z kolei w sytuacji, gdy lekarz przygotowywał się i przystąpił do egzaminu PES, ale uzyskał wynik negatywny, to w sytuacji, gdy przystępuje do PES w kolejnej sesji egzaminacyjnej - urlop szkoleniowy ponownie lekarzowi przysługuje. Celem tego przepisu jest bowiem danie lekarzowi pewnego komfortu w postaci odpłatnego urlopu szkoleniowego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu PES.

***
Karol Kolankiewicz jest adwokatem - członkiem Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku (od 2008 r.); specjalizuje się w sprawach związanych z prawem medycznym; autor licznych publikacji z zakresu prawa medycznego.

Od 2009 r. nieprzerwanie prowadzi szkolenia z zakresu prawa medycznego i ochrony danych osobowych, m.in. dla Naczelnej Izby Lekarskiej (2013-14, 2020-2021), Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (2021), czy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (2018); współautor „Komentarza do Kodeksu Etyki Lekarskiej” (2021).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje   szkolenia dla dentystów   Prawo pracy   PES   urlop  

POLECAMY W SERWISACH