PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dane osobowe lekarzy dentystów są należycie chronione

Autor: miro • Źródło: ms
19-06-2015, 09:01
Czy dane osobowe lekarzy dentystów są należycie chronione Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych raz jeszcze ma ustalić czy właściciel portalu, jako administrator, zapewnia należytą ochronę danych osobowych lekarzy i lekarzy dentystów.

Pierwotnie GIODO uznał, że możliwość ingerencji medyków w proces przetwarzania ich danych osobowych jest dopuszczalna wyłącznie po zarejestrowaniu się poszkodowanych na portalu (w sytuacji gdy ich profil już istnieje).

infoDENT24.pl postanowił sprawdzić co się w tej sprawie dzieje. Okazuje się, że niewiele.

Małgorzata Kałużyńska-Jasak, dyrektor zespołu rzecznika prasowego GIODO poinformowała redakcję, że postępowanie administracyjne jeszcze się nie zakończyło (sąd zobowiązał GIODO do ponownego rozpatrzenia sprawy). W zasadzie jeszcze się nie zaczęło.

- Dopiero parę dni temu wpłynął do GIODO odpis wyroku NSA. Potrzebny jest zatem czas na zapoznanie się z zawartym w nim uzasadnieniem. Stanowisko GIODO zostanie przedstawione w kolejnej decyzji.

GIODO analizował kwestię: czy portal może - w celach komercyjnych - przetwarzać dane osobowe lekarzy i lekarzy dentystów bez ich zgody.

Generalny Inspektor Danych Osobowych argumentował m.in., że nie ulega wątpliwości, iż świadczona przez lekarza praca, w szczególności sposób jej wykonywania i uzyskane efekty, podlegają społecznej kontroli. Natomiast serwis internetowy, umożliwiający użytkownikom zamieszczanie opinii i komentarzy dotyczących lekarza, jest jednym z narzędzi, za pomocą którego pacjenci mogą wykonywać tę społeczną kontrolę.

Tego typu argumentacja pojawiła się w odpowiedzi GIODO na skargę lekarza, który wnosił m.in. o spowodowanie zaprzestania przetwarzania jego danych osobowych przez jeden z portali.

Decyzja GIODO została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, a wyrok WSA podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny. WSA nakazał GIODO ponowne zbadanie sprawy, a to ze względu na istotne naruszenie zasad postępowania administracyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH