PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych

Autor: nieck • Źródło: .
17-01-2023, 13:38
Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych Sprawozdawczość w podmiotach leczniczych Fot. Shutterstock
Corocznym obowiązkiem sprawozdawczym, który dotyczy przekazania sprawozdań o symbolu „MZ” są objęte wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, w tym praktyki zawodowe lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów. Pierwsze za 2022 r. trzeba złożyć już w lutym.
 • Sprawozdawczość statystyczna obowiązuje we wszystkich praktykach zawodowych niezależnie od kodu w księdze rejestrowej
 • Formularze M-11, M-14, M-24, M-88 i M-89 oraz instrukcje ich wypełnienia są do pobrania na  stronach internetowych Centrum e-Zdrowia 
 • Terminy wysyłania formularzy odpowiednio od 14 lutego do 10 kwietnia 2023
 • Po przekazaniu elektronicznego formularza nie należy przesyłać wersji papierowej

Sprawozdawczość statystyczna. Obowiązuje w praktykach dentystycznych 

Obowiązki sprawozdawcze na rzecz statystyki publicznej dotyczą wszystkich praktyk lekarskich i stomatologicznych. Przekazane dane objęte są tajemnicą statystyczną, a w opracowaniach stosowana jest nie identyfikowalność danych jednostkowych.

Formularze, które należy wypełnić i terminy ich przekazania

 • Formularz M-11 - wypełniają praktyki lekarskie udzielające ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w ramach kontraktu z NFZ, do 31 marca 2023 r.
 • Formularz M-14 - praktyki udzielające ambulatoryjnych, specjalistycznych
  świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób przenoszonych drogą
  płciową, do 1 marca 2023 r.
 • Formularz M-24 - praktyki udzielające ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie ginekologii i położnictwa, do 14 lutego 2023 r.
 • Formularz M-88 - indywidualne i grupowe praktyki lekarzy i lekarzy dentystów, do 10 kwietnia 2023 r.
 • Formularz M-89 - indywidualne i grupowe praktyki  prowadzone przez specjalistów lekarzy i lekarzy dentystów, dla których praktyka jest głównym miejscem pracy, do 10 kwietnia 2023 r.

Formularze do pobrania. Na stronie Centrum e-Zdrowia

Na stronach internetowych Centrum e-Zdrowia dostępne są:

Przekazanie danych w formie elektronicznej w Systemie Statystyki w Ochronie Zdrowia po założeniu indywidualnego konta użytkownika. W celu założenia konta należy się zarejestrować (przez wybranie linku Zarejestruj znajdującego się na stronie logowania do SSOZ).

Po przekazaniu elektronicznego formularza nie należy przesyłać wersji papierowej.

Jeśli lekarz / lekarz dentysta / pielęgniarka / położna / fizjoterapeuta prowadzi działalność w ramach podmiotu leczniczego i praktyki zawodowej ma obowiązek elektronicznego przesłania sprawozdań z obydwu typów działalności.

Podstawą do zwolnienia z obowiązku sprawozdawczego może być wyłącznie odpowiedni wpis w księdze rejestrowej z informacją o zawieszeniu lub zaprzestaniu działalności.

Zmiany zapisów w księgach rejestrowych:  RPWDL zakładka "kontakt".

Obowiązek przekazywania danych statystycznych wynika z art. 30 ust. 1 pkt. 3 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 459 z późn. zm.) oraz z rozporządzenia Rady Ministrów z  19 listopada 2021 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022
(Dz. U. poz. 2303 z późn. zm.) dział 1.29 Zdrowie i ochrona zdrowia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH