
- We Francji w zasadzie jest zakaz zastępowania niezaszczepionych dentystów - właścicieli gabinetów - innymi, zaszczepionymi stomatologami.
- W przypadku praktyki dwóch lub więcej lekarzy dentystów, pacjentów może przejąć stomatolog, który nie został zawieszony. O kolejnej osobie, pracującej na zastępstwo, nie może być mowy.

Czytaj więcej
Stanowczy głos za szczepieniem się dentystówNiezaszczepiony dentysta nie może leczyć
We Francji dentyści, aby móc świadczyć usługi, muszą być zaszczepieni przeciwko Covid-19, w przeciwnym razie zostają zawieszeni w pełnionych obowiązkach.
Tak stało się w przypadku dentystki Pauline Chaniat, praktykującej w departamencie Yonne (Francja).
- Znalazłam zmienniczkę, która zobowiązała się realizować świadczenia w gabinecie w miejscowości Chaniat. Taka opcja zapewnić miała ciągłość opieki nad moimi pacjentami, wszystko szło dobrze. Niestety ukazał się okólnik rozesłany przez Krajową Radę Związku Dentystycznego, który mówi o zakazie zastępowania dentystów - właścicieli gabinetów - innymi, zaszczepionymi stomatologami - narzeka Pauline Chaniat. która nie może zgłosić zastępcy na określony czas.
Ministerstwo Zdrowia nieugięte
Krajowa Rada zastrzegła, że takie rozwiązanie wynika z wydanych przez francuskie Ministerstwo Zdrowia przepisów, które regulują obowiązek wykonywania szczepień. Ministerialna instrukcja dotyczy także umów o współpracę i zastępstwo w przypadku niezaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów.
Zgodnie z przepisami, pracownicy ochrony zdrowia, którzy nie poddali się szczepieniom przeciwko Covid-19, nie mogą wykonywać zawodu, nawet w formie telekonsultacji. Co gorsza osoby takie nie mogą otrzymywać rekompensaty finansowej (dzielić się zyskami), o ile skorzystają z pomocy zaszczepionego dentysty.
Przeciwdziałanie obchodzeniu prawa
Taką formułę znajdujemy w notatce informacyjnej Krajowej Rady z listopada 2021 r. o umowach na zastępstwo i o współpracę - w przypadku zawieszenia prawa w wykonywaniu zawodu. Krajowa Rada nie wyjaśnia dokładnie co usprawiedliwia takie rozwiązanie.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy natomiast to w następujący sposób: skorzystanie ze współpracownika przez kogoś kto ma regularną praktykę oznacza, że zatrudniający ma prawo do aktywności zawodowej a to nie jest możliwe w przypadku pracowników, którym nie wolno wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Fakt skorzystania ze współpracownika oznaczałoby ominięcie obowiązku szczepień i może oznaczać powrót do form zarządzania, personelem, które są zabronione przez kodeksy etyczne lekarzy i lekarzy dentystów.
Co mają począć opuszczeni pacjenci?
Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia zawieszony specjalista musi „podjąć odpowiednie środki w celu zapewnienia ciągłości opieki wymaganej przez pacjentów, w szczególności organizując się wraz ze swoimi współpracownikami w przypadku prowadzonej aktywności grupowej lub poprzez przekazanie leczonych osób kolegom prowadzącym konkurencyjne praktyki.
Konkretnie, jeśli jest to praktyka dwóch lekarzy dentystów, pacjentów może przejąć stomatolog, który nie został zawieszony. O kolejnej osobie pracującej na zastępstwo nie może być mowy.
Komentarze