
- Grupa posłów dopytywała się dlaczego Polacy studiujący w Ukrainie nie mogą korzystać z uproszczonej procedury dostępu do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty
- Wiceminister zdrowia Piotr Bromber przyznaje, że procedura warunkowego prawa wykonywania zawodu (obowiązująca przez 18 miesięcy od 24 lutego) - co do zasady - dotyczy obywateli Ukrainy
- Obywatele polscy, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza UE, muszą nostryfikować dyplom, zdać LEK lub LDEK, odbyć staż podyplomowy

Czytaj więcej
Demencja. Nasila się przy chorych dziąsłach
Czytaj więcej
Kontrole NFZ. Co dziesiąta w obszarze stomatologiiPosłowie: Michał Urbaniak, Dobromir Sośnierz, Robert Winnicki, Grzegorz Braun chcieli wiedzieć dlaczego Polacy studiujący w Ukrainie nie mogą korzystać z uproszczonej procedury dostępu do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Czwórka parlamentarzystów zapytała jak minister zdrowia zamierza zareagować na takie dyskryminujące polskich obywateli praktyki.
Odpowiedzi udzielił wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Trzy warianty uzyskania pwz w ramach uproszczonej procedury
W wyniku wprowadzonych zmian w zakresie zatrudniania w polskim systemie ochrony zdrowia personelu, których uzyskał kwalifikacje poza UE, wprowadzono m.in. trzy dodatkowe warianty uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty, w ramach procedury uproszczonej (w zależności od kwalifikacji uzyskanych przez nich poza UE):
- Wariant I - prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia.
- Wariant II - warunkowe prawo wykonywania zawodu – dla lekarzy/lekarzy dentystów bez specjalizacji.
- Wariant III - warunkowe prawo wykonywania zawodu – dla lekarzy/lekarzy dentystów ze specjalizacją.
Kogo dotyczą poszczególne warianty uzyskania PWZ
O ile wprowadzenie wariantu I prawa wykonywania zawodu, w ramach procedury uproszczonej, stanowi rozwiązanie o charakterze trwałym, o tyle warianty II i III to rozwiązania, które mają stanowić rozwiązania o charakterze czasowym i są ściśle związane z pandemią choroby Covid-19.
Zarówno obywatele polscy, jak również innych państw, którzy uzyskali kwalifikacje poza UE mają możliwość ubiegania się o prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia (wariant I procedury uproszczonej).

Czytaj więcej
Dentysta leczył bez uprawnień. Sprawa przed sądemRozwiązania pozwalające na uzyskanie okresowego PWZ
Z związku z wybuchem wojny na Ukrainie, ogłoszona została ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 12 marca 2022 r. poz. 583), która, de facto przedłużyła możliwość ubiegania się o warunkowe prawo wykonywania zawodu (wariant II i III) obywatelom Ukrainy (przez okres 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r.).
Spowodowane to było w szczególności, wzrostem zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne dla obywateli Ukrainy, którzy przybywają do Polski w związku z działaniami wojennymi.
Celem wprowadzanych zmian w latach 2020 i 2021 - z uwagi na epidemię choroby covid-19 było pozyskanie personelu medycznego, który uzyskał kwalifikacje poza UE, bez względu na posiadane obywatelstwo, a więc m.in. obywateli Ukrainy, Białorusi i innych krajów.
PWZ dla obywateli Ukrainy
Z kolei przepisy wprowadzone w marcu i kwietniu 2022 r. dedykowane są głównie obywatelom Ukrainy i związane są stricte z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Z uwagi na potrzebę niesienia pomocy ofiarom konfliktu zbrojnego na Ukrainie przez personel władający w sposób płynny językiem ukraińskim, brak możliwości podjęcia zawodu na Ukrainie, konieczność odnalezienia się z dnia na dzień w odmiennej rzeczywistości geopolitycznej itp. w sposób naturalny w uprzywilejowany traktują personel medyczny posiadający obywatelstwo ukraińskie na terenie Polski.
PWZ dla Polaków z kwalifikacjami uzyskanym poza Polską
Jeżeli obywatele polscy lub innych krajów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza UE a nie spełniają warunków do uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce - w celu uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza terytorium Polski mogą podjąć następujące kroki:
- nostryfikować dyplom (uzyskany poza UE np. w Ukrainie) w uczelni wyższej w Polsce albo zdać Lekarski Egzamin Weryfikacyjny lub LDEW (decyzja należy do kandydata, którą z dwóch ścieżek wybierze);
- zdać egzamin z języka polskiego (egzamin przeprowadza Naczelna Izba Lekarska);
- odbyć lekarski albo lekarsko-dentystyczny staż podyplomowy, trwający odpowiednio 13 albo 12 miesięcy (lub zwrócić się do ministra zdrowia za pośrednictwem CMKP z wnioskiem o uznanie za równoważny w całości lub w części stażu podyplomowego odbytego za granicą);
- złożyć z wynikiem pozytywnym Lekarski Egzamin Końcowy tzw. LEK lub LDEK (egzamin przeprowadza Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi).
Z uwagi, że sytuacja obywateli polskich oraz obywateli ukraińskich jest różna, procedura uzyskiwania uprawnień do wykonywania przez nich zawodu lekarza i lekarza dentysty w Polsce, w ramach procedury uproszonej, została uregulowana w odmienny sposób, a zatem teza o nierównym traktowaniu obywateli polskich względem obywateli innych krajów nie znajduje uzasadnienia.

Czytaj więcej
Przeciwciała przestały działać na Omikron. Zalecenia WHO
Komentarze