PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z archiwizacją dokumentacji medycznej po podmiocie, którego już nie ma

Autor: miro • Źródło: ms
15-04-2021, 09:55
Co z archiwizacją dokumentacji medycznej po podmiocie, którego już nie ma Pytania o dokumentację medyczną w wersji elektronicznej (fot. unsplash)
Wiceprezes NRL Andrzej Cisło zabiega w Ministerstwie Zdrowia o podjęcie pilnych działań skutkujących zdefiniowaniem formatu, w jakim dostawcy oprogramowania zapewnialiby eksport niebędącej EDM, dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci elektronicznej przez likwidowany podmiot.

Obowiązek udostępnienia takiej funkcjonalności wynika z przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2020 poz. 666).

O poważnym problemie, jaki stwarza archiwizacja takiej dokumentacji NRL informowana jest przez okręgowe rady lekarskie, które przejmują dokumentację np. po zmarłych lekarzach. ORL uważają, że problemy z archiwizacją dokumentacji elektronicznej może mieć każdy podmiot umocowany lub zobowiązany do przejęcia dokumentacji po likwidowanym podmiocie.

Dostawcy oprogramowania, proszeni o pomoc w tej sprawie, argumentują, że Ministerstwo Zdrowia nie stworzyło stosownego formatu udostępniania dokumentacji medycznej.

Sytuacja taka rzutuje na prawo pacjenta dostępu do dokumentacji medycznej, bowiem przejmujące ją podmioty pozbawione są możliwości sporządzania kopii tej dokumentacji.

Problem będzie narastał i wskutek zarówno odchodzenia lekarzy od zawodu, jak i zmian na rynku medycznym (np. konsolidacja) może przybrać poważne rozmiary, gdyż dokumentację w postaci elektronicznej można w majestacie prawa prowadzić od 2010 r. – argumentuje Andrzej Cisło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH