PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co wchodzi w zakres odszkodowania dla pacjenta

Autor: nieck • Źródło: smn
15-09-2017, 10:18
Co wchodzi w zakres odszkodowania dla pacjenta Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w prawie medycznym
Do odszkodowania zasądzonego w wyniku błędu dentysty może być także doliczony koszt prywatnej opinii biegłego oraz koszt pełnomocnika pacjenta, wyjaśnia Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w prawie medycznym.

 

Nie chodzi tu o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, gdyż zupełnie inaczej szacuje się krzywdę osoby poszkodowanej. Jest to element mniej policzalny niż  odszkodowanie, wyjaśnia Michał Grabiec.

A co wobec tego może wejść w zakres szkody będącej  skutkiem błędu w sztuce medycznej?
Tych elementów jest wiele:

- zakupione przez pacjenta lekarstwa,
- koszty konsultacji lekarskich;
- koszty rehabilitacji,
- koszt zabiegu naprawiającego błąd dentysty,
- koszt wyrobów medycznych w zakresie nierefundowanym przez NFZ,
- utracone wynagrodzenie.

Sądy dopuszczają, aby w zakres szkody wchodziło wynagrodzenie pełnomocnika pacjenta, które skarżący ponosi na etapie przedsądowym. W praktyce oznacza to, że jeżeli pacjent wynajął prawnika, który w jego  imieniu walczył z ubezpieczycielem, wówczas może żądać od sprawcy szkody zwrotu kosztów tegoż pełnomocnika. Sąd natomiast rozważy,  czy skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej było wydatkiem koniecznym.

 Podobnie rzecz się ma z profesjonalną opinią biegłego lekarza. Na przykład do naprawienia szkody stomatologicznej często konieczne jest wielomiesięczne leczenie poprzedzone sporządzeniem przez stomatologa planu leczenia. Prywatna opinia może zawierać kalkulację ile takie leczenie będzie kosztowało. W takiej sytuacji pacjent może w pozwie określić z góry kwotę, jakiej będzie się  domagał od dentysty lub jego ubezpieczyciela.

Sąd może zasądzić w ramach odszkodowania także koszty opinii biegłego, który rozstrzyga czy błąd w sztuce został popełniony.

Więcej: blogoprawachpacjenta.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   sąd   odszkodowanie pacjenta   Koszty  

POLECAMY W SERWISACH