PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co się dzieje z wyceną świadczeń stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
12-11-2021, 07:45
Co się dzieje z wyceną świadczeń stomatologicznych Obstrukcja prac nad wyceną świadczeń stomatologicznych (fot. Shutterstock)
Prace AOTMiT nad wyceną świadczeń stomatologicznych miały zakończyć się w październiku 2021 r., tymczasem najwyraźniej zostały wstrzymane i trudno dociec przyczyny takiego stanu. Przynajmniej nie jest w stanie takiej sytuacji wyjaśnić KS NRL.
  • Prace w AOTMiT nad wyceną świadczeń stomatologicznych miały zakończyć się w październiku 2021 r., tymczasem zostały w wyraźny sposób wstrzymane.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął procedurę aneksowania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.
  • Świadczeniodawcy przed podjęciem decyzji o podpisaniu aneksów do umów z NFZ powinni znać jego warunki, zwłaszcza biorąc pod uwagę tempo wzrostu kosztów udzielania świadczeń i prowadzenia gabinetów. 

O interwencję w sprawie trudnej do wyjaśnienia obstrukcji w pracach nad wyceną świadczeń stomatologicznych do Macieja Miłkowskiego podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia wiceprezes NRL  i przewodniczący Komisji Stomatologicznej Andrzej Cisło.

Wiceprezes NRL Andrzej Cisło pisze:
(śródtytuły od redakcji)

Uprzejmie proszę o pilne wyjaśnienia i interwencję w sprawie prowadzonej, na Pana zlecenie, przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wyceny świadczeń stomatologicznych. Zgodnie z ustaleniami z lipca 2021 r., w powyższe prace włączeni zostali przedstawiciele Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej.

Przekroczony termin prac nad wycenami

Prace w AOTMiT, które miały zakończyć się do końca października 2021 r., zostały w wyraźny sposób wstrzymane, a nasi eksperci nie otrzymują obecnie żadnej informacji w przedmiocie zebranych w trakcie badania danych, mających być podstawą do dokonania wyceny świadczeń.

5 listopada 2021 r. bezskutecznie interweniowałem w tej sprawie u Prezesa AOTMiT.

Aneksowanie umów w ciemno?

Sprawa jest bardzo pilna, gdyż obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął procedurę aneksowania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

W większości województw OW NFZ przedkładają aneksy przedłużające obowiązywania umów o kolejne 6 miesięcy.

5 listopada 2021 r. Prezydium NRL wystosowało Apel do Prezesa NFZ w sprawie aneksowania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne. Prezydium NRL w Apelu wyraziło obawy o to, czy stosowanie art. 18 ust.2 ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 567), jako podstawy prawnej do aneksowania umów z NFZ, w obecnym stanie faktycznym nie stanowi nadużycia prawa. Brak bowiem racjonalnych przesłanek uzasadniających przewidywanie na pół roku przed planowanym terminem postępowań konkursowych trudności z ich przeprowadzeniem.

Wzrastają koszty realizowania świadczeń stomatologicznych 

Należy zaznaczyć, że świadczeniodawcy przed podjęciem decyzji o  podpisaniu aneksów do umów z NFZ powinni znać  jego warunki, zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualne tempo wzrostu kosztów udzielania świadczeń i prowadzenia gabinetów.

Ogłaszane przez Ministerstwo Zdrowia kolejne projekty tabeli płac dotyczą pracobiorców i ustalone zmiany w ustawie o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia w podmiotach leczniczych nie dotyczą lekarzy-przedsiębiorców, którzy osobiście udzielają świadczeń zdrowotnych w ramach prowadzonych przez siebie podmiotów leczniczych czy praktyk zawodowych.

źródło: KS NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH