PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co nie chroni nazwy gabinetu stomatologicznego

Autor: nieck • Źródło: kan
20-07-2020, 13:40
Co nie chroni nazwy gabinetu stomatologicznego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Oryginalna nazwa praktyki stomatologicznej to bez wątpienia atut. Ale jak bronić się przed jej skopiowaniem? O kilku najbardziej rozpowszechnionych mitach o tym jak chronić nazwę firmy informuje rzecznik patentowy Lech Mikołaj.

Rejestracja firmy w CEIDG lub KRS daje prawa do nazwy
Założenie od strony formalnej działalności gospodarczej lub spółki nie chroni nazwy firmy. Za tym musi iść faktyczne komercyjna działalność na rynku.  Ochrona nazwy firmy z tytułu np. Kodeksu Cywilnego, będzie obejmować tylko to co faktycznie oferujemy.

Niestety żaden urzędnik nie weryfikuje nazw firm. Efektem jest to, że w Centralnej Ewidencji Działalności i Informacji Gospodarczej (CRIDG) jednoosobowych działalności często pod tą samą nazwą jest długa lista firm. W zakresie nazewnictwa firm panuje straszny bałagan, przestrzega Lech Mikołaj, rzecznik patentowy z Kancelarii Patentowej "LECH".

Mam prawa autorskie do nazwy firmy bo ją wymyśliłem
Ludzie żyją w przekonaniu, że prawo chroni każdy efekt ich wysiłków intelektualnych. Jeżeli chodzi o prawo autorskie to zabezpiecza ono utwór. Problem w tym, że sądy uznają, że jedno słowo a nawet proste ich zestawienia nie są utworami. Chodzi o to, że jest to “zbyt drobna materia” aby można było w niej odcisnąć swoje piętno twórcze.

Kupiłem domenę internetową więc jestem bezpieczny
Kolejnym mitem związanym z tym jak chronić nazwę firmy jest kupno domeny.

W świetle prawa nie można stać się właścicielem domeny internetowej. Możesz za to czasowo być wpisanym jako jej abonent. To konstrukcja zbliżona do wynajęcia mieszkania na rok. Przez ten czas możesz z domeny korzystać. Sam fakt rejestracji nie daje jednak wyłączności do nazwy firmy. Te prawa powstają w następstwie komercyjnego używania marki.

Zrobiłem poszukiwania w Google
Wybierając nazwę firmy ludzie odruchowo sprawdzają w Google czy jest wolna. Jeżeli nie znajdą kolizji uważają nic nie stoi na przeszkodzie wejścia w daną nazwę.

Takie poszukiwania są daleko niewystarczające. Znam firmę, która działała normalnie, ale nie czuła potrzeby zakładania strony internetowej. Poza tym Google pokazuje tylko wyniki lokalne. 

 

Więcej: wzoryprzemyslowe-blog.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinety stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH