PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co musi pracodawca. Obowiązki w czasie upałów

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
29-06-2022, 10:26
Co musi pracodawca. Obowiązki w czasie upałów Obowiązki pracodawcy w trakcie upałów Fot. AdobeStock
Właściciel gabinetu stomatologicznego, o ile jest pracodawcą powinien na czas upałów zadbać - w miarę możliwości - o klimatyzację w pomieszczeniach, a także zapewnić napoje chłodzące, wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy i skrócić wymiar wykonywania obowiązków służbowych.
  • Obowiązki pracodawcy, dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w czasie upałów - określa Kodeks pracy
  • Pracodawca powinien w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy w wykonywania obowiązków albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy
  • Nie ma regulacji, które określają maksymalną temperaturę powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach
  • Nierespektowanie przez pracodawcę obowiązku zapewnienia odpowiednich warunków pracy zagrożone jest karą grzywny do 30 tys. zł

Kodeks pracy o obowiązkach pracodawcy 

Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika.

Kodeks pracy określa obowiązki pracodawcy dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - również biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy w związku np. z upałem.

W sytuacji, gdy ze względu na warunki atmosferyczne dochodzi do pogorszenia warunków pracy, pracodawca powinien podjąć działania, by je poprawić.

Szczególne obowiązki pracodawcy w upalne dni 

Przykładem takich działań może być skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku, czy zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach pracy.

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznaczyło, że zależy to jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Wcześniejsze wyjście z pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Resort zwrócił uwagę, że w ostatnich latach rośnie popularność oferowanych przez niektórych pracodawców tzw. przerw regeneracyjnych w pokojach relaksu.

Chociaż istniejące regulacje nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią oraz niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, to jednak - co do zasady - nie określają maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach.

Wentylacja, klimatyzacja zamiast napojów chłodzących  

Zmniejszenie uciążliwości związanych z upałami jest możliwe między innymi dzięki zapewnieniu właściwej wentylacji oraz klimatyzacji pomieszczeń. Stosowanie takich rozwiązań zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom wykonującym pracę w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w takich pomieszczeniach nie przekracza 28 stopni Celsjusza.

Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację czy też nie.

Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Kary za nierespektowanie obowiązków 

Ministerstwo podkreśliło, że nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. zł.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, pracownicy z tej grupy nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza - 65 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kodeks pracy   obowiązki lekarza dentysty   pracownik  

POLECAMY W SERWISACH