Choroba i rodzicielstwo: MZ o zasadach pracy podczas szkolenia specjalizacyjnego

-
Rozwiązania dotyczące stosunku pracy, odbiegające od kodeksowych, mogą mieć wyłącznie charakter poprawiający pozycję pracownika, w żadnym zaś wypadku odbierający mu lub ograniczający kodeksowe uprawnienia (czas szkolenia specjalizacyjnego, dyżury).
-
O ile szkolenie specjalizacyjne trwa 2 lata - to z uprawnienia do nieprzedłużania tego szkolenia o czas korzystania z uprawnień wynikających z rodzicielstwa, lekarz, lekarz dentysta mogą skorzystać w wymiarze do 12 miesięcy (do 24 miesięcy, o ile szkolenie trwa co najmniej 4 lata).
-
Ministerstwo Zdrowia, przy najbliższej nowelizacji, doprecyzuje brzmienie niejasnych przepisów dotyczących warunków pracy podczas szkolenia specjalizacyjnego.
Kodeks pracy o matkach i pracownicach w ciąży
Kodeks pracy przewiduje w art. 178, następujące uprawnienia pracowników (obowiązki) pracodawców, w związku z rodzicielstwem, mogące mieć wpływ na długość wykonywania pracy i możliwość odbywania dyżurów medycznych:
- § 1: „Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139.” – przepis formułuje bezwzględny zakaz dla pracodawcy określonego zachowania wobec pracownicy będącej w ciąży;
- § 2: „Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy” – przepis konstytuujący uprawnienie po stronie pracownika zależne wyłącznie od jego woli.
Regulacje Kodeksu Pracy obowiązują także lekarzy i lekarzy dentystów
Ministerstwo Zdrowia komunikuje, że mając na uwadze brzmienie tych przepisów, nie sposób przyjąć założenie, iż ustawodawca w odniesieniu do specyficznej grupy lekarzy – specjalizujących się – podważyłby kodeksowe uprawnienia pracowników, dopuszczając możliwość pracodawcy do zobowiązania pracowników korzystających z uprawnień związanych z rodzicielstwem do pracy w ramach pełnienia dyżuru medycznego w wymiarze do 50 proc. wymiaru czasu pracy. Oznaczałoby to istotne ograniczenie możliwości korzystania z uprawnień pracowniczych w stosunku do rozwiązań kodeksowych.
Takie działanie należałoby uznać nie tylko za sprzeczne z duchem nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która weszła w życie w sierpniu 2020 r., ale także sprzeczne z aktem prawnym powszechnie obowiązującym, uznanym za wyższy rangą, jakim jest Kodeks Pracy. Zgodnie z przyjętą doktryną rozwiązania dotyczące stosunku pracy, odbiegające od kodeksowych, mogą mieć wyłącznie charakter poprawiający pozycję pracownika, w żadnym zaś wypadku odbierający mu lub ograniczający kodeksowe uprawnienia.
Przedłużenie szkolenia specjalizacyjnego - bezprawne
Do wejścia w życie sierpniowej nowelizacji lekarze odbywający szkolenie specjalizacyjne, korzystający z uprawnień wynikających z rodzicielstwa, zmuszeni byli obligatoryjnie przedłużyć szkolenie o czas umożliwiający odbycie brakujących dyżurów medycznych lub staży kierunkowych. Nowelizacja miała na celu częściowe zlikwidowanie tego obowiązku z zachowaniem jednakże koniczności odbywania dyżurów medycznych w trakcie szkolenia.
Należy przyjąć, że lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne, korzystający z uprawnień wynikających z rodzicielstwa, przewidzianych w Kodeksie Pracy, może nie wydłużać szkolenia specjalizacyjnego o czas niezbędny do odbycia obowiązkowych dyżurów medycznych łącznie do 24 miesięcy nie dłużej jednak niż do 50 proc. czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego przewidzianego właściwym dla danego lekarza programem szkolenia.
Szkolenie specjalizacyjne a uprawnienia wynikające z rodzicielstwa
Przykład: jeżeli szkolenie specjalizacyjne trwa 2 lata, czyli 24 miesiące, to z uprawnienia do nieprzedłużania szkolenia specjalizacyjnego o czas korzystania z uprawnień wynikających z rodzicielstwa, lekarz, lekarz dentysta może skorzystać w wymiarze do 12 miesięcy, natomiast jeżeli szkolenie specjalizacyjne trwa 4 lata (48 miesięcy) lub dłużej to wówczas lekarz mogą skorzystać z uprawnienia do nieprzedłużenia szkolenia przez okres do 24 miesięcy.
Nie zmienia to faktu, że lekarz może skorzystać z uprawnień wynikających z rodzicielstwa w pełnym przysługującym wymiarze czasu i pracodawca nie może go w tym okresie zobowiązać do pełnienia dyżurów medycznych, niemniej jednak w takim przypadku pozostały czas ponad 24 miesiące lub 50 proc. czasu trwania szkolenia musi zostać odpracowany po zakończeniu korzystania z uprawnień rodzicielskich.
Szkolenie specjalizacyjne a uprawnienia wynikające z choroby
Analogicznie kształtuje się sytuacja lekarza, lekarza dentysty w trakcie szkolenia specjalizacyjnego posiadającego orzeczenie lekarskie o czasowej niemożliwości wykonywania niektórych czynności zawodowych w określonych warunkach z przyczyn zdrowotnych.
Pracodawca nie posiada uprawnienia do zobowiązania pracownika do odbywania dyżurów medycznych, a zatem pracy w godzinach nadliczbowych, w tym w porze nocnej, jeżeli brak takiej możliwości po stronie pracownika wynika z orzeczenia lekarskiego. Zakaz ten trwa tak długo, jak długo nie ustaną przeciwskazania medyczne stwierdzone orzeczeniem. Niemniej lekarz nie jest zobowiązany do wydłużania szkolenia specjalizacyjnego do 24 miesięcy lub 50 proc. czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego przewidzianego w programie szkolenia zgodnie z przedstawionym przykładem.
Niewydłużanie czasu pracy w ramach szkolenia specjalizacyjnego
Reasumując, lekarz, lekarz dentysta odbywający szkolenie specjalizacyjne, który korzysta z uprawnień wynikających z rodzicielstwa lub posiada stosowne orzeczenie lekarskie może w ogóle nie odbywać dyżurów medycznych w okresie korzystania z uprawnień lub obowiązywania orzeczenia, a jego szkolenie specjalizacyjne ulegać będzie przedłużeniu z tego tytułu tylko wówczas, gdy korzysta z takich uprawnień dłużej niż odpowiednio 24 miesiące lub 50 proc. czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z przedstawionym przykładem.
Jednocześnie, dostrzegając nieścisłość aktualnego przepisu, Ministerstwo Zdrowia przy najbliższej nowelizacji doprecyzuje brzmienie art. 16i ust. 1d i 1e, zgodnie z przedstawioną powyżej interpretacją.
Interpretacja wydana została w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi brzmienia przepisów art. 16i ust. 1d – 1e ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790).


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty. Nowy szef NRL mówi, co uzdrowi system
newsDENT» Minister zdrowia zapowiada interwencję. RPP grozi karami. Ważne dla pacjentów
newsDENT» Podwyżki najniższych wynagrodzeń od lipca 2022. Projekt jest już w Sejmie
bizDENT» Jankowski o współpracy z MZ: dialog tak, ale nie oparty na piciu kawy
newsDENT
-
Od dzisiaj ułatwienia w zakupie leków. Ważne zmiany
lexDENT -
Ma je co czwarty Polak. Sprawdziliśmy, ile kosztują protezy zębowe na NFZ i prywatnie
newsDENT -
Trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty. Nowy szef NRL mówi, co uzdrowi system
newsDENT -
Zaostrzenie odpowiedzialności karnej lekarzy. Chirurdzy odejdą od stołów operacyjnych
lexDENT -
Konkurs na realizatora programu profilaktyki stomatologicznej. Wartość umowy 60 tys. zł
bizDENT -
Jaką wodą nie gasić pragnienia. Grożą poważne kłopoty
techDENT -
Przed urlopem koniecznie trzeba to zrobić. Radzą lekarze
techDENT -
Młodzi lekarze częściej mają syndrom wypalenia zawodowego. Badania naukowe
bizDENT
-
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł
bizDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór na specjalizację do 31 maja
newsDENT -
Czarny włochaty język po terapii antybiotykiem. Na te leki trzeba uważać
techDENT -
Lekarka wygrała w sądzie z ZUS. Sprawa dotyczyła wypłaty dodatkowych pieniędzy
lexDENT -
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Dodatkowa opłata u dentysty na NFZ bezprawna. RPP zajął stanowisko
lexDENT -
Studenci medycyny będą mieli więcej praktyk. Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Iłowo-osada, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
MIKROCHIRURGICZNA RESEKCJA...
Gdańsk, pomorskie -
Konferencja dla lekarzy i techników...
Jachranka , mazowieckie -
Praktyczne aspekty implantacji -...
Warszawa, mazowieckie -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie