Chirurgia szczękowo - twarzowa groźna dla dentysty?

- Z chirurgią szczękowo - twarzową jest problem, a dokładniej z możliwością pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie przez lekarzy dentystów nie mających odpowiedniego doświadczenia - uważa, prof. zw. dr hab. med. Hubert Wanyura, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo - twarzowej.
Naukowiec nakreśla sytuację prawną. „Z ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty wynika wprost, że: Wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych.
Tymczasem z art. 43 unijnej dyrektywy z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (2005/36/WE) wynika, że podstawowe kształcenie lekarsko - dentystyczne powinno zapewnić lekarzowi dentyście umiejętności do wykonywania wszelkich czynności w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia nieprawidłowości oraz chorób zębów jamy ustanej szczęki i żuchwy, a także okolic przyległych".
W opinii prof. Huberta Wanyury, prosta interpretacja tych zapisów prowadzi do konstatacji, że lekarze dentyści nie powinni wykonywać różnorodnych zabiegów np.: rekonstrukcyjnych - w przypadkach rozległych ubytków ponowotworowych i pourazowych.
Prof. Hubert Wanyura wyjaśnia swój pogląd. „W celu odbudowy takich tkanek, należy wykonać rekonstrukcje z użyciem unaczynionych płatów skórno- mięśniowych kostnych, bądź rekonstrukcje mikrochirurgiczne. Lekarz niejednokrotnie musi materiał do odbudowy tkanek pobierać z okolic odległych w stosunku do twarzy dawcy (biodro, klatka piersiowa, podudzie, przedramię) stąd specjalistą w dziedzinie: chirurgia szczękowo - twarzowa może być lekarz, który ukończył kierunek lekarski. To bez wątpienia jest wyłącznie specjalność lekarka, specjalność zabiegowa. W oddziałach chirurgii szczękowo - twarzowej są hospitalizowani pacjenci ,do leczenia których nie mają uprawnień lekarze dentyści".
Prof. Hubert Wanyura przekonuje, że zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty osoby, które ukończyły wyłącznie stomatologię, nie powinny specjalizować się w dziedzinie chirurgii szczękowo - twarzowej. W UE specjalizacja ta wiąże się z ukończeniem wydziału lekarskiego.
- W tej sytuacji konieczne są regulacje blokujące możliwość podejmowania kształcenia specjalizacyjnego w dziedzinie chirurgii szczękowo - twarzowej dentystom, którzy nie mają żadnej specjalizacji i natychmiast po ukończeniu studiów próbują szkolić się w tym zakresie - uważa prof. Hubert Wanyura.
Z wypowiedzi naukowca wynika, że problem jest specyficzny i z tego względu, iż zdecydowanie obszerniejszy materiał utrudnia zdanie LEK na równie wysokim poziomie co LDEK (liczba punktów). W efekcie, miejsca specjalizacyjne przypadają w udziale lekarzom dentystom, a nie bardziej do tego predystynowanym osobom po skończeniu wydziału lekarskiego.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT» Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty najczęściej zmieniana w 2020 r.
lexDENT» UMB nawiązał naukową współpracę z kanadyjskim instytutem iRSM
eduDENT» Za co odpowiada lekarz w trakcie specjalizacji z chirurgii stomatologicznej
lexDENT
-
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie