PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chirurg skazany za nieudane próby użycia komórek macierzystych. Tylko jeden z dziewięciu pacjentów przeżył

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
20-06-2022, 12:48
Chirurg skazany za nieudane próby użycia komórek macierzystych. Tylko jeden z dziewięciu pacjentów przeżył Operacje z użyciem narządów wyprodukowanych z komórek macierzystych to duże ryzyko Fot. AdobeStock
Na dziewięć operacji, mających na celu ratowanie życia pacjentów przy pomocy wszczepienia tchawicy odtworzonej z użyciem komórek macierzystych, tylko jedna powiodła się. Sąd uznał, że przynajmniej w jednym z przypadków zabieg był przedwczesny i skazał chirurga na karę więzienia w zawieszeniu.

  • Pacjenci przełomowych operacji wszczepienia odtworzonej w laboratorium tchawicy nie przeżywali zabiegu. Nie było jednak dla nich innego ratunku
  • Sąd uznał, że w jednym z przypadków decyzję o operacji podjęto zbyt pochopnie (pacjent także zmarł)
  • Włoski chirurg prof. Paolo Macchiarini, który był autorem pionierskich zabiegów, skazany został na karę więzienia w zawieszeniu

Wszczepianie tchawicy odtworzonej z komórek macierzystych

Wyrok skazujący z zawieszeniem na dwa lata dotyczy trzech przełomowych operacji wszczepienia odtworzonej w laboratorium tchawicy, przeprowadzonych w 2011 r. Głównym ich autorem był włoski chirurg prof. Paolo Macchiarini, zatrudniony w szpitalu Instytutu Karolinska w Szwecji. Wszyscy trzej pacjenci byli leczeni w Szwecji, i na skutek powikłań zmarli w ciągu kilku lat od operacji.

Jak informuje BBC, News sąd uznał, że w przypadku dwóch pacjentów pionierski zabieg był faktycznie ostatnią nadzieją na wyzdrowienie. Nie można zatem włoskiego lekarza winić za tragiczne zakończenie. Jednak u trzeciego chorego operacja była przedwczesna i naraziła go na poważne, w tym wypadku - nieuzasadnione - śmiertelne powikłania. Za to otrzymał on wyrok w zawieszeniu; prokuratura domagała się pięciu lat więzienia.

Chirurgiczne zabiegi. Pionierskie i ... pochopne

Pionierskie zabiegi polegały na odtworzeniu zniszczonej chorobą nowotworową tchawicy. Prof. Paolo Macchiarini wspólnie z amerykańską firmą Harvard Bioscience w Massachusetts wyhodował tchawicę z komórek macierzystych pobranych od pacjentów. Umieszczono je na matrycy w kształcie naturalnej tchawicy. Po wstawieniu do bioreaktora z pożywką, w którym obracała się jak kurczak na rożnie, komórki macierzyste zaczęły się rozmnażać, formując chrząstki tchawiczne. Tak uzyskaną tchawicę wszczepiono pacjentom, połączono je z krtanią i płucami, a cale przedsięwzięcie kosztowało 450 tys. dolarów, jak informował wtedy "New York Times".

Pierwszy taki zabieg przeprowadzono w lipcu 2011 r. w Instytucie Karolinska u 36-letniego, pochodzącego z Erytrei Anademariama Teklesenbeta Beyene'a, który chorował na raka tchawicy. Miał guza o rozmiarach piłki do golfa i - jak tłumaczono - nie było dla niego innej możliwości ratunku. Zmarł dwa i pół roku później po wielokrotnych infekcjach, a jego przeszczepiona tchawica uległa obluzowaniu.

Drugim pacjentem prof. Paolo Macchiariniego był Christopher Lyles z USA, operowany w Szwecji w listopadzie 2011 r. Amerykanin również cierpiał na raka tchawicy, a guz był już tak duży, że trzeba było wyciąć całą tchawicę. Zmarł na skutek powikłań kilka miesięcy później, w marcu 2012 r. Sąd uznał, że Lyles był operowany eksperymentalną metodą przedwcześnie i uznał, że w jego przypadku - było to nadużycie.

Operacje obarczone zbyt dużym ryzykiem 

Według dziennika "Guardian" włoski chirurg wykonał jeszcze sześć podobnych operacji w latach 2011-2014, jedną w Szwecją, a pozostałe piąć - w Rosji. Wszyscy operowani pacjenci zmarli, poza jedną osobą w Rosji. Specjalista przekonywał w sądzie w Solna, że nie dokonał nadużycia - jego głównym celem było ratowanie życie ciężko chorych. Twierdził, że u operowanych przez niego pacjentów nie było innej alternatywy leczenia. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH