PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Brazylia: lekarze vs lekarze dentyści - spór o zabiegi kosmetyczne

Autor: miro • Źródło: ms
12-07-2021, 09:16
Brazylia: lekarze vs lekarze dentyści - spór o zabiegi kosmetyczne Lekarze dentyści w obszarze medycyny estetycznej (fot. unsplash)
Zabiegi kosmetyczne, wykonywane w gabinetach stomatologicznych, są przedmiotem sporu między lekarzami a lekarzami dentystami. Rodzą się pytania co jest dozwolone, a co nie? Co należałoby uznać za nielegalną praktykę?
  • Stomatolodzy namawiają w internecie na zabiegi medycyny estetycznej.

  • Na co zezwalają uchwały Federalnej Rady Stomatologii.

  • Falandyzacja prawa przez stomatologów.

Dziwne zabiegi medycyny estetycznej

Kancelaria prawna w Paraná (Brazylia) skatalogowała nazwiska 250 dentystów, którzy regularnie realizują typowo kosmetyczne zabiegi.

Czy kiedykolwiek ktoś słyszał o: „definitywnym modelowaniu nosa”, „nowym nosie”, „piątym poziomie pracy nosa”?  Zabiegi te nie istnieją w literaturze medycznej. Lekarze nie są nauczani takich działań w szkołach medycznych czy stomatologicznych. Tymczasem dzięki przekazom w internecie w ten sposób promujący się dentyści przyciągnęli uwagę wielu ludzi.

Dietetyczka Ludmila Delfino chciała trochę pomniejszyć nos, ale nie na tyle, aby zmierzyć się z operacją plastyczną. Zainteresowała ją reklamą, którą zobaczyła w sieci społecznościowej. Procedura, która miała być szybka i bezinwazyjna, wcale taka nie była i przeciągnęła się do ponad trzech godzin.

- Jeszcze w siódmym dniu po zabiegu nie byłam w stanie nawet dotknąć wacikiem dziurki w nozdrzach. Co gorsza nie mogłam oddychać przez nos - skarży się dietetyczka.

Od zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej, wykonanego przez stomatologa, minął prawie rok, ale do dziś Ludmiła przechodzi leczenie korekcyjne z udziałem: otolaryngologa, dermatologa i chirurga plastycznego. Korzysta także z porad psychologa.

Dlaczego dentysta zaoferował kontrowersyjną usługę? 

Wskazania Federalnej Rady Stomatologii

W 2016 r. brazylijska Federalna Rada Stomatologii opublikowała rezolucję, która umożliwiła dentystom stosowanie toksyny botulinowej i innych wypełniaczy twarzy w zabiegach kosmetycznych. FRS wyznaczyła również obszar anatomiczny (od kości gnykowej, do kości nosa), w ramach którego może poruszać się lekarz dentysta realizujący procedury medyczne.

Trzy lata później nowa uchwała FRS uznała zabiegi „ustno-twarzowe” za procedury przynależne także stomatologom. Taka aktywność wymaga tylko skończenia 500-godzinnego kursu. 

Z uchwałą tą nie zgodziła się Rada Federalna Medycyny, która złożyła pozew z prośbą o jej zawieszenie, ale wniosek został odrzucony .

Na co prawo zezwala lekarzom dentystom

Według prawnika Davida Stacciariniego, specjalizującego się w przepisach w zakresie medycyny estetycznej, od tego czasu liczba zabiegów kosmetycznych, oferowanych przez stomatologów, systematycznie rośnie.

- Dentyści wykonują zabiegi operacyjne z zakresu medycyny estetycznej, wierząc, że uchwała z 2016 r., która mówi o obszarze anatomicznym i uchwała z 2019 r., dotycząca obszaru „ustno-twarzowego” dają im legitymację do wykonywania zabiegów chirurgicznych w obrębie całej twarzy.

- Wiemy, że te dwie rezolucje dotyczą konkretnie toksyny botulinowej, wypełniaczy, nie mówią nic o tym, że dentysta może wykonać zabiegi chirurgiczne z zakresu medycyny estetycznej – twierdzi David Stacciarini.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH