PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Brakująca „ósemka”, a prawa pacjenta do protezy częściowej

Autor: szaft • Źródło: NRL/szaft
21-11-2013, 09:44
Brakująca „ósemka”, a prawa pacjenta do protezy częściowej Brakująca „ósemka” a prawa pacjenta do protezy częściowej (Fot. Fotolia)
Czy tzw. ósemkę, czyli trzeci ząb trzonowy, należy traktować jako brakujący ząb w kontekście prawa pacjenta do protezy częściowej gwarantowanej w ramach świadczeń finansowanych ze środków NFZ?

Członkowie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej skierowali do prawników Naczelnej Izby Lekarskiej pytanie, jak z punktu widzenia prawnego należy prawidłowo interpretować następujące świadczenia protetyki stomatologicznej należące do świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia: 
- uzupełnienie braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej z zastosowaniom elementów doginanych utrzymujących 1 raz na 5 lat, w zakresie 5-8 brakujących zębów w 1 łuku zębowym (ograniczenie nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów);
- uzupełnienie braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej z zastosowaniem cementów doginanych utrzymujących 1 raz na 5 lat, w zakresie większym niż 8 brakujących zębów w 1 łuku (ograniczenie nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów).

Odpowiedzi na pytanie podjął się radca prawny Marek Szewczyński. Przypomina on, że wymienione świadczenia są zdefiniowane zgodnie z klasyfikacją procedur medycznych ICD-9-CM - do tej klasyfikacji odwołuje się rozporządzenie ministra zdrowia.

Definicja obu procedur zawarta w klasyfikacji ICD-9-CM brzmi następująco:
23.3102 - uzupełnienie braków zębowych przy pomocy protezy częściowej włącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie 5-8 brakujących zębów.
23.3103 - uzupełnienie braków zębowych przy pomocy protezy częściowej włącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie więcej niż 8 brakujących zębów.

Zdaniem mec. Marka Szewczyńskiego, w obu przypadkach dla interpretacji, o jakie świadczenia chodzi, kluczowa jest następująca część definicji z klasyfikacji ICD-9-CM:
uzupełnienie braków zębowych (...)w zakresie 5-8 brakujących zębów,
uzupełnienie braków zębowych (...) w zakresie więcej niż 8 brakujących zębów.

- Z punktu widzenia prawnego należałoby z tak sformułowanej definicji wywieść, że w celu ustalenia, o które świadczenie w danym przypadku chodzi, należy „liczyć" te brakujące zęby, których brak konkretna proteza uzupełnia - uważa.

Brak ósemki (bez względu na to czy jest to brak wynikający z usunięcia tego zęba, czy z faktu, że ząb ten u danego człowieka nie występował) oznacza, że jest to ząb brakujący, prowadziłby więc do następujących wniosków.

- W sytuacji gdy dana proteza uzupełnia brak zębów, wśród których znajduje się ósemka (mówiąc o łuku zębowym może to być jedna bądź dwie ósemki), należałoby uznać, że ta ósemka znajduje się w zakresie brakujących zębów uzupełnianych protezą. To, czy dana proteza powinna uzupełniać także brakującą ósemkę powinno wynikać ze wskazań medycznych, co do których wypowiada się lekarz dentysta. W sytuacji zaś gdy dana proteza uzupełnia brak zębów, ale nie uzupełnia (z przyczyn medycznych) brakującej ósemki, należałoby uznać, te ta ósemka nie znajduje się w zakresie brakujących zębów uzupełnianych protezą - wyjaśnia Marek Szewczyński.

POLECAMY W SERWISACH