PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Białe plomby na NFZ dla wszystkich. Wchodzą nowe przepisy

Autor: miro • Źródło: dziennikustaw.gov.pl
09-09-2022, 18:17
Białe plomby na NFZ dla wszystkich. Wchodzą nowe przepisy Wchodzą białe plomby na NFZ dla wszystkich. Wchodzą nowe przepisy Fot. Shutterstock
Ważna zmiana dla pacjentów. Opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, które kończy erę plomb amalgamatowych (z zawartością rtęci). Po 9 października pacjentom trzeba będzie zakładać wyłącznie lepsze, białe plomby bez dopłaty.
  • Opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, kończy erę plomb amalgamatowych (z zawartością rtęci)
  • Od 9 października, krytykowane, ze względu na zawartość rtęci, plomby amalgamatowe nie będą mogły być stosowane w gabinetach stomatologicznych realizujących kontrakty NFZ
  • Zastąpią je białe plomby, estetyczniejsze, droższe, ale – co najważniejsze - „zdrowsze” nie tylko dla organizmu człowieka, ale i środowiska
  • Ministerstwo Zdrowia podaje, że powszechne wprowadzenie "białych" plomb skutkować będzie wzrostem kosztów realizowanych świadczeń o 21 mln zł

Od 9 października tylko białe plomby u dentysty "na NFZ"

W Dzienniku Ustaw z 9 września 2022 r. pod poz. 1912 widnieje rozporządzenie ministra zdrowia z 25 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Wycofuje ono z użytku w gabinetach stomatologicznych, znane od wielu lat, wypełnienia amalgamatowe (z dodatkiem rtęci). W ich miejsce pojawią się nowocześniejsze, przyjaźniejsze dla pacjentów i zdecydowanie mniej szkodzące środowisku materiały kompozytowe.

Po 9 października każdy pacjent który zgłosi się do dentysty "na NFZ" otrzyma – w razie takiej konieczności – wypełnienie z białego materiału. Co do zasady, dzieciom do 18 roku życia fundowany będzie szybkoschnący, światłoutwardzalny materiał kompozytowy. Dorośli muszą zadowolić się kompozytowym materiał chemoutwardzalnym.

Dotychczas w gabinetach stomatologicznych w zasadzie na porządku dziennym stosowany był amalgamat. W zasadzie, bo obowiązywała reguła, zgodnie z którą białe plomby przysługiwały dzieciom, młodzieży, kobietom w ciąży oraz innych osobom, ale tylko w przypadku leczenia zębów „na widoku” (od trójki do trójki na górze i dole).

Zasady usuwania plomb amalgamatowych  

Co jednak z osobami, które chciałyby wykorzystać zmianę sytuacji i zadbać o usunięcie plomb amalgamatowych? Ograniczenia w tym względzie są dwa. Po pierwsze, to będzie mogło nastąpić wyłącznie ze wskazań medycznych. Po drugie takie świadczenie mają oferować tylko te gabinety, które wyposażone zostaną w separatory amalgamatu, a więc w sprzęt bezpiecznie wyłapujący rtęć zawartą w usuwanym wypełnieniu.

Okazuje się, że realizacja kontraktu z NFZ nie oznacza konieczności posiadania (zakupu) separatorów amalgamatu. Tak więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że procedura usuwania plomb amalgamatowych wiązać się będzie z koniecznością znalezienia gabinetu mającego taką usługę w zestawie świadczeń gwarantowanych.

Oczekiwanie na wycenę nowych świadczeń

Dentyści oczekują na wycenę nowych świadczeń (z NFZ), bo bez nich nie będą mogli realizować usług uwzględnionych w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że powszechne wprowadzenie "białych" plomb skutkować będzie wzrostem kosztów realizowanych świadczeń o 21 mln zł

Wyrugowanie amalgamatu z gabinetów, świadczących stomatologiczne usługi gwarantowane, to wyprzedzający ruch w stosunku do unijnych przepisów, które przewidują wprowadzenie takiej restrykcji do 2030 r. Oczywiście szereg państw członkowskich odeszło od stosowania plomb amalgamatowych już wcześniej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH