• Trwają prace w MZ mające na celu wprowadzenie podwyższonych wycen świadczeń stomatologicznych, realizowanych „na NFZ”
  • Apel ORL w Warszawie o jak najszybsze wprowadzenie wyższej wyceny świadczeń
  • Pojawienie się wyższych wycen świadczeń stomatologicznych nie będzie kwestią najbliższych kilku tygodni
  • Jest jeden pewnik, wyższa wycena świadczeń stomatologicznych będzie

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wdrożeniem nowych wycen stomatologicznych 

Jak dowiaduje się infoDENT24.pl w Ministerstwie Zdrowia trwają prace zmierzające do uruchomienia procedury wyceny świadczeń stomatologicznych według stawek, które będą uwzględniały analizę kosztów dokonaną przez AOTMiT. Nie powinno być obaw, że nowa, wyraźnie korzystniejsza dla lekarzy dentystów, wycena świadczeń nie zostanie wdrożona. Inną kwestią jest termin wprowadzenia zmian w życie, bo ten uzależniony jest od procedur obowiązujących w NFZ. W każdym razie nie stanie się to z tygodnia na tydzień.

Apel ORL w Warszawie o szybkie wprowadzenie nowych wycen 

O pilne zakończenie prac nad zmianą taryf zaapelowała Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie, która zwraca uwagę, że problemy z jakimi zmaga się publiczna opieka stomatologiczna w Polsce, dodatkowo potęguje wojna w Ukrainie i umożliwienie uchodźcom z tego kraju korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce. W tym kontekście sprawne funkcjonowanie publicznej opieki stomatologicznej powinno mieć znaczenie priorytetowe – czytamy w komunikacie.

Zaangażowanie KS NRL w prace nad nowymi wycenami świadczeń stomatologicznych  

Przypomnijmy, że w końcu marca 2022 r. wiceprezes NRL Andrzej Cisło i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL tak informował o procedurze implementacji nowych stawek wycen:

Dokument z badania podpisany przez Prezesa AOTMiT skierowany został do zatwierdzenia przez Ministra Zdrowia. Następnie zostanie przesłany do NFZ, z którym zapewne podejmiemy niezwłoczne negocjacje. O dalszych losach tej wyceny i postępie rozmów z NFZ będziemy informować na bieżąco.

Andrzej Cisło wskazywał jeszcze na jedną bardzo istotną kwestię. Otóż zapowiadany komunikatem NFZ 4,5 proc. dodatek, mający rekompensować ostatni wzrost cen rzutujących na realizowanie usług medycznych, powinien także obejmować stomatologię. W związku z tym dodatkowe pieniądze dla realizujących kontrakty NFZ w stomatologii powinny być wypłacane niezależne od zwiększonej wyceny świadczeń, uwzględnionej w raportach AOTMiT.