PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia

Autor: miro • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
10-08-2022, 13:06
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy Fot. AdobeStock
Katalog umiejętności zawodowych oraz wykaz kwalifikacji lekarzy, którzy mogliby przystępować do certyfikacji tych umiejętności – zawiera, skierowany do konsultacji, projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.
 • Ministerstwo Zdrowia publikuje projekt rozporządzenia z wykazem umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, które zostaną objęte systemem certyfikacji
 • W zaproponowanym wykazie znajdują się umiejętności zawodowe m.in. w zakresie: onkologii, radiologii, kardiologii, rehabilitacji, medycyny estetycznej, implantologii stomatologicznej
 • Certyfikacji umiejętności zawodowych dokonywać będą towarzystwa naukowe i państwowe instytuty badawcze
 • Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zajmie się kontrolą procesu certyfikacji. Takie rozwiązanie ma zagwarantować należyty poziom kształcenia

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia ogranicza się w zasadzie do dwóch wykazów. Pierwszy jest wykazem umiejętności zawodowych, w których lekarz i lekarz dentysta mogą uzyskać certyfikat umiejętności zawodowych (37 pozycji). Drugi, ściśle powiązany z pierwszym, obejmuje wykaz kwalifikacji lekarza i lekarza dentysty, które uprawniają do ubiegania się o uzyskanie stosownego certyfikatu.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że dotychczas uzyskiwanie potwierdzenia nabycia konkretnej umiejętności zawodowej nie jest sformalizowane (rozporządzenie ministra zdrowia z 27 czerwca 2007 r. w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych - obowiązywało tylko do 22 kwietnia 2008 r.).

Jakie umiejętności zawodowe objęte certyfikatami 

W projekcie rozporządzenia znalazły się m.in. umiejętności zawodowe w zakresie: onkologii, radiologii, kardiologii, rehabilitacji, medycyny estetycznej, ale także implantologii stomatologicznej. To prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny, w której bardzo brakowało jasnych wytycznych w zakresie wymaganych kompetencji i umiejętności.

Warunkiem ubiegania się o certyfikat umiejętności z zakresu implantologii stomatologicznej będzie nie tylko specjalizacja z zakresu:

 • chirurgii stomatologicznej,
 • ortodoncji,
 • chirurgii szczękowo-twarzowej,
 • periodontologii,
 • protetyki stomatologicznej,
 • stomatologii dziecięcej,
 • stomatologii zachowawczej z endodoncją
 • ale także pięcioletni staż pracy związany z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w dziedzinie stomatologii.

Kto będzie czuwał nad procesem certyfikacji

Certyfikacji umiejętności zawodowych dokonywać będą polskie towarzystwa naukowe i państwowe instytuty badawcze. Te drugie mają także zająć się przygotowaniem standardów certyfikacji.

Z kolei Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zajmie się kontrolą procesu certyfikacji. Takie rozwiązanie ma zagwarantować należyty poziom kształcenia.

Wejście w życie nowych przepisów ma – w ocenie resortu zdrowia - skutkować podniesieniem jakości leczenia i dostępności do określonych procedur medycznych i świadczeń zdrowotnych. 

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że rozporządzenie będzie obowiązywało po 14 dniach od jego publikacji.

Projekt rozporządzenia ze szczegółową listą umiejętności

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   certyfikaty   implantologia  

POLECAMY W SERWISACH