PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Asystentka stomatologiczna walczy o zapłatę za nadgodziny. Sprawa w sądzie

Autor: miro • Źródło: ms
21-05-2022, 19:41
Asystentka stomatologiczna walczy o zapłatę za nadgodziny. Sprawa w sądzie Asystentka stomatologiczna walczyła o zapłatę za nadgodziny Fot. AdobeStock
Do sądu trafiła sprawa asystentki stomatologicznej, która domagała się zapłaty za nadgodziny. Okazuje się, że wydanie werdyktu w tego typu sprawach nie jest sprawą prostą.
  • Czas pracy asystentki ściśle uzależniony od czasu pracy gabinetu i terminów wizyt pacjentów
  • Powódce nie udzielano dni wolnych za pracę w soboty
  • Asystentka otrzymała od właścicieli gabinetu wynagrodzenie za wszystkie przepracowane godziny, w tym także za soboty, nie otrzymała jedynie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych
  • Do wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wyliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, nie należy wliczać premii jako stałego składnika wynagrodzenia 

Obowiązki asystentki stomatologicznej

Kobieta, która skierowała sprawę do sądu, była jedynym pracownikiem w gabinecie zatrudnionym na stanowisku asystentki. Oprócz asystowania przy zabiegach, zajmowała się sterylizacją, dezynfekcją sprzętu medycznego, do jej obowiązków należało też utrzymanie należytej czystości w całym gabinecie.

Czas pracy asystentki a czas pracy gabinetu 

Czas pracy asystentki był ściśle uzależniony od czasu pracy gabinetu i terminów wizyt pacjentów. Powódka pracowała tyle czasu, ilu było pacjentów, do tego musiała jeszcze przygotować gabinet i narzędzia, wywietrzyć gabinet, pozamykać i zabezpieczyć pomieszczenia, co zajmowało jej kilkanaście minut. Jeżeli podczas dnia pracy nie było już więcej pacjentów, to właściciele gabinetu pozwalali powódce wcześniej kończyć pracę, z tym zastrzeżeniem, że ma być dostępna pod telefonem i w razie wizyty pacjenta ma wrócić do pracy.

Jej czas pracy (tak jak każdego pracownika w gabinecie stomatologicznym) wynosił przeciętnie 7-8 godzin na dobę i 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy (w 6-miesięcznym okresie rozliczeniowym).

Praca od poniedziałku do piątku prowadzona była w trybie zmianowym i rozpoczynała się zgodnie z grafikiem umówionych wizyt pacjentów. Przeciętnie zmiana poranna pracowała od godziny 8.30-15.30, a zmiana popołudniowa od godziny 13.30 do godziny 20.30.

Praca w soboty odbywa się w czasie od godziny 9.00 do 14.00. Soboty nie są - co do zasady - dniami wolnymi od pracy. Dniami wolnymi od pracy są niedziele. Przepracowane godziny mogą być odzyskane poprzez skrócenie zmiany w następnym tygodniu na podstawie ustaleń z prezesem centrum lub poprzez wypłatę nadgodzin.

Dni wolne za pracę w soboty 

POLECAMY W SERWISACH