PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Artykułami i paragrafami w próchnicę dzieci i młodzieży

29-08-2013, 00:11
Artykułami i paragrafami w próchnicę dzieci i młodzieży (foto: infoDENT24.pl)
Artykułami i paragrafami w próchnicę dzieci i młodzieży (foto: infoDENT24.pl)
Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia padła propozycja konkretnych zmian legislacyjnych, których skutkiem będzie poprawa stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży. Poniżej podane propozycje zostały wpisane do protokołu. Ministerstwo Zdrowia zostało zobligowane do wprowadzenia stosownych zmian.

Przedstawiona koncepcja legislacyjnych rozwiązań wynikać miała z przebiegu dyskusji przeprowadzonej kilka miesięcy temu w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej.

Padła bardzo prosta propozycja zmian w prawie na już, które choć nie są zmianami ustawowymi mają skutecznie uderzyć w próchnicę dzieci i młodzieży.

Poniżej podajemy wierny opis zaproponowanych zmian.

Otóż istnieje art. 1 pkt 10 rozporządzenia ministra  zdrowia z 21 sierpnia 2010 r. w sprawie priorytetów zdrowotnych. Jego brzmienie: zapobieganie najczęstszym problemom zdrowotnym i zaburzeniom rozwoju fizycznego i psychospołecznego dzieci i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcących się w szkołach ponadgimnazjalnych do ich ukończenia;

Posłowie proponują wprowadzenie w tym punkcie dopisku: w tym profilaktyka próchnicy.

W ocenie posłów, składających taki wniosek, podmioty wykonujące działalność leczniczą powinny odrębnie zajmować się leczeniem, w tym profilaktyką próchnicy dzieci i młodzieży. Taką możliwość daje wprowadzenie do rozporządzenia ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczenia gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych takiego oto przepisu: Leczenie ogólnostomatologiczne dzieci i młodzieży w placówkach funkcjonujących w środowisku nauczania i wychowania ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki próchnicy zębów. Wyodrębnienie wskazanego postępowania będzie faktyczną realizacją art. 27 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W obecnym stanie prawnym opieka taka nie była realizowana, pomimo zawarcia w wyżej wymienionym rozporządzeniu świadczeń profilaktycznych dla poszczególnych grup wiekowych.

Po wprowadzeniu do rozporządzenia ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego odrębnego zakresu świadczeń. W art.11 rozporządzenia ministra zdrowia z 28 sierpnia 2009 r. w sprawie organizacji profilaktyki opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą należy wyraźnie zapisać że umowa na świadczenia ogólnostomatologicznego w środowisku nauki i wychowania - dotyczy także lekarza dentysty.

Profilaktyczną opieką ogólnostomatologiczną należy objąć dzieci uczęszczające do szkoły i klas zerowych.

Cóż, pozostaje dokładne przeanalizowanie zaproponowanych zmian, bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH