PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Apel posłanki o uruchomienie we wszystkich szkołach gabinetów stomatologicznych

Autor: nieck • Źródło: en
16-02-2021, 09:00
Apel posłanki o uruchomienie we wszystkich szkołach gabinetów stomatologicznych Kwestia szkolnej opieki stomatologicznej wnikliwie badana w Sejmie (fot. Pixabay)
O zdrowie dzieci upomniała się w Sejmie posłanka Aleksandra Gajewska składając do ministra zdrowia wniosek o uruchomienie we wszystkich szkołach gabinetów stomatologicznych.

Posłanka Aleksandra Gajewska  przypomniała, że PiS zaordynował uruchomienie we wszystkich szkołach gabinetów stomatologicznych. Obowiązek ten został wprowadzony ustawą od 12 września 2019 r. (ustawa z 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami). Gdy ustawa wchodziła w życie, zaledwie w 700 szkołach funkcjonowały takie gabinety. Szkół w Polsce jest kilkanaście tysięcy.

Oczywiście ustawa dopuszczała zawarcie przez szkoły umów z gabinetami zewnętrznymi. Dyrektorzy placówek to uczynili lub mogli skorzystać z mobilnych punktów - tzw. dentobusów.

Zatem jak wyglądają szczegółowo działania zmierzające do zrealizowania ustawy - pyta posłanka.
- Ilu świadczeń udzielono w latach 2019, 2020 z podziałem na województwa oraz ze wskazaniem miejsca udzielania świadczenia - gabinet w szkole, gabinet zewnętrzny lub dentobus?
- Jaka była wartość przeprowadzonych procedur w latach 2019, 2020 z podziałem na województwa oraz ze wskazaniem miejsca udzielania świadczenia - gabinet w szkole, gabinet zewnętrzny lub dentobus?
- Ilu pacjentów przyjęto w latach 2019, 2020 z podziałem na województwa oraz ze wskazaniem miejsca udzielania świadczenia - gabinet w szkole, gabinet zewnętrzny lub dentobus?
- Ile dokładnie szkół na terenie kraju jest objętych obowiązkiem utworzenia gabinetu stomatologicznego, wynikającym z ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami?
- W ilu szkołach powstały nowe gabinety w latach 2019, 2020 z podziałem na województwa? Jaki był koszt utworzenia tych gabinetów?
- W ilu szkołach świadczenia zakontraktowano poza placówką?

Posłanka Aleksandra Gajewska dochodzi prawdy o funkcjonowaniu dentobusów. Pamiętając, że faktyczna działalność mobilnych gabinetów stomatologicznych rozpoczęła się w połowie 2018 r.

Minister zdrowia został poproszony o ujawnienie informacji z lat 2018, 2019, 2020, z podziałem na woj.:
- Ile procedur wykonano w dentobusach?
- Jaka była wartość przeprowadzonych procedur?
- Ilu pacjentów przyjęto?
- Ile miast i jakie zostały odwiedzone przez dentobusy?
- Jaki był całkowity koszt funkcjonowania dentobusów?
Posłanka zapytała także o plany rozwojowe i budżetowe na kolejne lata funkcjonowania dentobusów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH