PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Aneksowanie umów do połowy 2016 roku?

autonomia-dent.pl/szaft
18-07-2014, 08:33
Aneksowanie umów do połowy 2016 roku? Andrzej Cisło analizuje prace nad projektem ustawy o świadczeniach zdrowotnych (fot. archiwum prywatne)
Trwają pracę nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.- Pierwotnie zamierzano dać dyrektorom oddziałów możliwość aneksowania umów kończących się w tym roku do końca 2015 r. Wszyscy odczytują to jako chęć zapewnienia sobie przez władzę spokoju na czas przyszłorocznych wyborów. Teraz termin tego przedłużenia przesunięto aż do połowy 2016 r. To może być ważne dla stomatologów w łódzkim i podlaskim – komentuje prace lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, autor serwisu autonomia-dent.pl.

Projekt dotyczy poprawy dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów, szczególnie w zakresie: opieki nad pacjentami onkologicznymi, zarządzania listami oczekujących na świadczenia zdrowotne oraz procesu zawierania umów o udzielanie tych świadczeń, poprawy funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt wpłynął do Sejmu 18 czerwca 2014, II czytanie odbyło się 11 lipca.

Andrzej Cisło zwraca uwagę na treść art. 22 projektu ustawy. Wynika z niego, że na wniosek dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, za zgodą świadczeniodawcy, obowiązywanie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w dniu wejścia w życie ustawy może zostać przedłużone na okres nie dłuższy niż do 30 czerwca 2016 r.

Dodatkowo, dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia może zastrzec we wniosku, o którym mowa w ust. 1, że przedłużenie okresu obowiązywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie dotyczy umów zawartych w zakresach leczenia szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w części dotyczącej leczenia onkologicznego.

- Ta ustawa to temat rzeka. Na podsumowanie zmian, jakie wprowadzi przyjdzie czas - zapewne niedługo ustawa opuści Sejm - podkreśla w serwisie autonomia-dent.pl Andrzej Cisło.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH