PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia

en
22-01-2021, 13:39
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia Prezes NRL prof. Andrzej Matyja (foto: Fotolia/PTWP)
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja zwrócił uwagę, że w informacji umieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia widnieje nieścisłość, która powinna być pilnie sprostowana.

Prezes NRL zauważył, że nie jest prawdziwą informacja, jakoby …”Pierwsi lekarze spoza UE otrzymali zgodę na wykonywania zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym”, ponieważ prawo to może przyznać wyłącznie okręgowa rada lekarska, a nie Minister Zdrowia. Zatem takie stwierdzenie jest ewidentnym błędem, który należy usunąć.

Zgodnie z przepisami ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty procedura nabycia prawa wykonywania zawodu przez lekarzy posiadających dyplom uzyskany poza obszarem Unii Europejskiej odbywa się dwuetapowo. Minister Zdrowia jest organem administracyjnym uprawnionym do wydania decyzji o udzieleniu tym osobom zgody na wykonywanie zawodu lekarza/lekarza dentysty, natomiast prawo wykonywania zawodu lekarze otrzymują decyzją okręgowej rady lekarskiej, przypomniał prof. Andrzej Matyja.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   NRL   PWZ  

POLECAMY W SERWISACH