PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Andrzej Cisło o zatrudnianiu lekarzy dentystów spoza UE

Autor: miro • Źródło: ms
31-12-2020, 09:43
Andrzej Cisło o zatrudnianiu lekarzy dentystów spoza UE Andrzej Cisło, wiceprezes NRL, przewodniczący KS NRL (fot. Gazeta Lekarska)
Parlament przegłosował, prezydent podpisał: ustawa, ułatwiająca pracę kadrze medycznej spoza UE, wchodzi w życie. Gorzki komentarz w tej sprawie przedstawił Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL.

W branży stomatologicznej pojawił się gracz w postaci ruchu pracodawców (menedżerowie podmiotów leczniczych) publicznie deklarujący sprowadzenie do Polski konkretnej liczby lekarzy dentystów spoza UE i liczbę tę określający na dziewięć tysięcy dusz.

Oczywiście liczbami można dziś rzucać bez skrępowania. Nic nie stanie się zaraz, natychmiast. Samorząd będzie się zapewne domagał poddania tej regulacji weryfikacji co do zgodności z prawem unijnym. Dalej, organ rejestrowy, choćby nawet związany arbitralnymi decyzjami ministra dopuszczającymi do pracy lekarzy spoza UE, nie jest pozbawiony tak zupełnie pośrednich narzędzi do wpływu na wielkość strumienia imigracji lekarskiej.

Posłowie zostawili ministrowi taki margines swobody, że siłą rzeczy, chcąc uniknąć podejrzeń o brak transparentności, minister będzie musiał podać do wiadomości kryteria, według których będzie wydawał decyzje. I komisje stomatologiczne każdej kadencji, pod tym czy innym kierownictwem, w naturalny sposób sięgać będą po wszelkie dostępne narzędzia.

Wrażenie klęski bierze się więc głównie chyba z poczucia egzotyki, jaką nam zaserwowano. Regulacja luźno związana jest z sytuacją epidemiczną, źle zaprojektowana, jeszcze gorzej napisana, przedstawiana przez rodzimych menedżerów jako obietnica uczynienia leczenia (np. stomatologicznego) bardziej osiągalnym dla kieszeni przeciętnego pacjenta.

Sugestia, że lekarz nieznający języka polskiego może po trzech miesiącach pracy pod nadzorem specjalisty samodzielnie pracować z pacjentami, rodzi pytanie o to, w jaki sposób będzie on np. pobierał zgodę świadomą. Jak wytłumaczy pacjentowi zawiłości możliwych powikłań i alternatyw leczenia? Kartka do podpisu podsunięta pod nos pacjentowi? Do tego zmierzał budowany latami system praw pacjenta?

Komentarz zamieszczony został w Gazecie Lekarskiej

Przypomnijmy, że problem ten szeroko naświetlaliśmy w infoDENT24.pl
Pod naporem dentystów spoza UE pęka spójność środowiska stomatologicznego
Andrzej Cisło odpowiada na zarzuty i tezy postawione przez Związek Pracodawców Stomatologii

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   Andrzej Cisło   stomatologia  

POLECAMY W SERWISACH