PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Andrzej Cisło: MZ zaskoczyło w sprawie procedur radiologicznych

Autor: szaft • Źródło: autonomia-dent.pl/szaft
24-04-2015, 07:51
Andrzej Cisło: MZ zaskoczyło w sprawie procedur radiologicznych Dentysta zwraca uwagę, że cały czas do załatwienia zostaje sprawa audytów klinicznych zewnętrznych (fot. infoDENT24.pl)
- Ministerstwo Zdrowia najwyraźniej lubi zaskakiwać. Jeszcze niedawno odpowiadało Porozumieniu Stomatologów, że nic nie przynagla go do zmiany rozporządzenia ws. bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego. A teraz przedstawia do konsultacji społecznych projekt – komentuje lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL.

- Najważniejszą zmianą jest redukcja liczby testów specjalistycznych oraz zmniejszenie ich częstości - do jednego na 2 lata. Zredukowane zostały również niektóre testy podstawowe, oraz proponuje się, aby audyt wewnętrzny w stomatologii i densytometrii mogła przeprowadzać jedna osoba - pisze Andrzej Cisło.

Jeszcze w marcu 2014 r. MZ złagodzeniu procedur radiologicznych w stomatologii mówiło "nie": MZ nie chce zmian w przepisach RTG dla stomatologów 

Dentysta zwraca uwagę, że cały czas do załatwienia zostaje sprawa audytów klinicznych zewnętrznych.

- To ważne, bo choć powinny być przeprowadzane co 4 lata, to wziąwszy pod uwagę, że musi to zrobić specjalna komisja, można obawiać się ceny za taki audyt, który zresztą wiele akurat w stomatologii nie wniesie - zaznacza.

- Słowem - uzysk w tej sprawie jest wyraźny, choć zawarta w nowej dyrektywie unijnej zasada proporcji środków ochrony do ryzyka narażenia (musi zostać zaimplementowana do polskiego prawa do lutego 2018 r.) pozwala na np. większą redukcję częstości testów specjalistycznych - dodaje Andrzej Cisło.

Więcej: autonomia-dent.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH