A jednak, dokumentacja projektowa pracowni RTG bez pieczątki sanepidu

Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że faktycznie zdarzały się sytuacje, w których jednostki ochrony zdrowia zwracały się, ale z własnej inicjatywy do stacji sanitarno-epidemiologicznych o ocenę projektu osłon stałych i to jeszcze przed wystąpieniem o wydanie zezwolenia. Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnił, że niektórzy właściciele lecznic chcieli mieć pewność, że osłony przed promieniowaniem będą skuteczne, a oni sami nie zostaną zobowiązani do ewentualnej przebudowy pomieszczeń.
Główny Inspektorat Sanitarny informuje także, że zdarzały się również przypadki skarg właścicieli lecznic na wymaganie zatwierdzenia projektu osłon stałych - jednakże w takich przypadkach GIS wydawał decyzje korygujące te nieprawidłowości.
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że nie istnieją przepisy prawa atomowego, zmuszające do wstępnego zatwierdzania projektu osłon stałych. Wszystkie dokumenty (w tym projekt osłon stałych), niezbędne do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na uruchamianie i stosowanie aparatu rentegnowskiego, powinny być składane razem z tym wnioskiem.
Mówi o tym rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 2015 r. w sprawie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu wykonywania tej działalności (Dz. U. poz. 1355).
Wyjaśnienia te napłynęły z Ministerstwa Zdrowia do NRL w odpowiedzi na pismo prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza z 21 marca 2018 r., które publikujemy poniżej.
W imieniu samorządu lekarskiego zwracam się z uprzejmą prośbą o doprowadzenie do zgodnego z prawem postępowania wojewódzkich stacji sanitarno–epidemiologicznych (WSSE) w zakresie składania wniosków o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego, a tym samym o odstąpienie od żądania od wnioskodawców przedłożenia dokumentacji projektowej pracowni RTG, zatwierdzonej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego bowiem wymóg „zatwierdzenia” nie znajduje odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach prawa.
W myśl art. 5 ustawy Prawo Atomowe zezwolenie na uruchamianie i stosowanie aparatów rentgenowskich do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych oraz uruchamianie pracowni stosujących takie aparaty wydaje państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Koronawirus 24 stycznia: 110 zgonów i 4683 zakażeń
newsDENT -
Śmierć w wyniku przedawkowania leków przeciwbólowych z obawy przed wizytą u dentysty
lifeDENT -
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie