PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

90 proc. sporów sądowych z pacjentami wygrywają chirurdzy jamy ustnej

Autor: nieck • Źródło: en
05-02-2021, 11:03
90 proc. sporów sądowych z pacjentami wygrywają chirurdzy jamy ustnej Błąd medyczny wart kilkaset tysięcy dolarów w formie zadośćuczynienia (fot. pixabay)
Dla większości pacjentów zabieg ekstrakcji  "ósemki" trwa około godziny, po czym muszą przez kilka dni ograniczać dietę i wracają do normalnego życia. Niestety, procedura nie zawsze przebiega zgodnie z planem i zdarzają się powikłania, czasami zmieniające całe późniejsze życie.

Powikłania ekstrakcji zębów zatrzymanych to m.in uszkodzenie nerwu językowego, co prowadzi do trwałego drętwienia, zmiany smaku i bólu warg, brody, jamy ustnej i okolic języka. W Stanach Zjednoczonych sprawy takie często kończą się ugodami lub wyrokami w wysokości setek tysięcy dolarów.  Ugody są rozstrzygane poza sądem, albo odszkodowanie przyznaje ława przysięgłych. 

Ponad 90 proc. wyroków, które trafiają do sądu, w których pacjenci pozywają chirurga jamy ustnej, wygrywa chirurg, a nie pacjent. Jednak tylko 10 proc. ogółu roszczeń dociera do sądu. Szanse pacjenta na otrzymanie zadośćuczynienia rosną znacznie, jeśli jest reprezentowany przez kompetentnego pełnomocnika ds. obrażeń ciała. 

W ekstremalnym przypadku powikłaniem po usuwaniu ósemek może być nawet uszkodzenie mózgu i problemy neurologiczne. Były przypadki, w których rodzina po śmierci pacjenta, która nastąpiła wskutek powikłań otrzymała ponad milion dolarów. Tyle że otrzymanie gratyfikacji finansowej wcale nie jest łatwe w Stanach Zjednoczonych. Niekiedy pacjenci zdani są na darowizny.

Jeden z takich przypadków opisywał portal Teethremoval.com: 21-letniej kobiecie usunięto zęby mądrości w marcu 2018 r. Doszło do zatrzymania akcji serca i urazu mózgu. Pacjentka spędziła 30 dni na oddziale intensywnej terapii, a następne siedem miesięcy w ośrodku rehabilitacyjnym. Pacjentka uzyskała pomoc w wyniku zorganizowanej specjalnie loterii internetowej. Dzięki zbiórce mogła zapłacić za zabiegi fizjoterapii. Musiała ponownie uczyć się podstawowych umiejętności, takich jak chodzenie i mówienie. Rehabilitacja zajęła kilka lat. Obecnie jest szczęśliwą mężatką. Jednak przez długi okres musiała polegać na zbiórkach funduszy podczas akcji charytatywnych.

Więcej: teethremoval.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   ósemki   trzecie trzonowce  

POLECAMY W SERWISACH