PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmarła prof. Maria Szpringer-Nodzak, tworzyła stomatologię dziecięcą

Autor: miro • Źródło: ms
28-04-2022, 08:40
Zmarła prof. Maria Szpringer-Nodzak, tworzyła stomatologię dziecięcą Nie żyje prof. Maria Szpringer-Nodzak Fot. AdobeStock
Prof. Maria Szpringer-Nodzak zrobiła wiele dobrego dla stomatologii dziecięcej w Polsce. Na początku kariery naukowej pracowała w Poliklinice Stomatologicznej dla Dzieci w Warszawie, która jako pierwsza tego typu lecznica w Polsce, powstała w 1951 r. przy Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Akademii Medycznej w Warszawie.
  • Prof. Maria Szpringer-Nodzak związana od początku z Polikliniką Stomatologiczną dla Dzieci w Warszawie
  • Prof. Maria Szpringer-Nodzak prowadziła współpracę naukową m.in. z Uniwersytetem Karolinska w Sztokholmie i Uniwersytetem w Lund
  • Prof. Maria Szpringer-Nodzak jest autorką i współautorką ok. 200 publikacji 

Prof. Maria Szpringer-Nodzak: podwaliny pod stomatologię dziecięcą 

Zadaniem zespołu z Polikliniki Stomatologicznej dla Dzieci było nie tylko leczenie młodych pacjentów, ale też opracowanie programu nauczania nowego przedmiotu dla studentów stomatologii i wypracowanie nowoczesnych metod leczniczych. 

Prof. Maria Szpringer-Nodzak od 1980 do 1999 r. kierowała Zakładem Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej. W latach 1995-1999 pełniła także funkcję dyrektora Instytutu Stomatologii.

Profesor przez 20 lat współpracowała z Oddziałem Niemowlęcym Centrum Zdrowia Dziecka. Badała mechanizm wyrzynania się poszczególnych zębów mlecznych u dzieci z opóźnionym ząbkowaniem,  badała obecność wapnia, fosforu i 25-OH witaminy D w surowicy krwi.

Prof. Maria Szpringer-Nodzak: współpraca międzynarodowa  

Prof. Maria Szpringer-Nodzak prowadziła też współpracę naukową z Uniwersytetem Karolinska w Sztokholmie i Uniwersytetem w Lund, m.in. z zakresu leczenia chorób miazgi w zębach dziecięcych.

Do kooperacji z partnerami ze Szwecji włączyła Klinikę Pediatrii, Skaz Krwotocznych i Chorób Krwi AM. Część wyników badań opisana została w podręcznikach „Stomatologia wieku rozwojowego” oraz „Hemofilia u dzieci”.

Prof. Maria Szpringer-Nodzak: publikacje 

Pod jej kierownictwem uczonej zostały opracowane i wydane m.in. podręczniki:
„Jak dbać o zęby dziecka”,
„Wszystko o zębach twego dziecka”,
- skrypty dla studentów, m.in. „Materiały do ćwiczeń z pedodoncji” (pięć wydań),
„Fizjologia Narządu Żucia”,
- podręcznik „Stomatologia Wieku Rozwojowego” (kilka wydań).

Prof. Maria Szpringer-Nodzak jest autorką i współautorką ok. 200 publikacji, kilkunastu podręczników akademickich, monografii i skryptów, promotorem 12 prac doktorskich, recenzentem ok. 60 prac doktorskich i habilitacyjnych. Nauczała stomatologii wiele pokoleń studentów.

Zmarła odznaczona została m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Bengt Magnussona (przyznaną przez Międzynarodowe Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WUM   nauka   stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH