PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmarł prof. Stanisław Potoczek

05-06-2013, 00:01
Zmarł prof. Stanisław Potoczek (fot. UM Wrocław)
Zmarł prof. Stanisław Potoczek (fot. UM Wrocław)
31 maja 2013 r. zmarł nestor polskiej stomatologii - prof. dr hab. n. med. Stanisław Potoczek - poinformowała Dolnośląska Izba Lekarska. 5 czerwca, w celu uczczenia pamięci wieloletniego kierownika Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej odbędzie się żałobne posiedzenie Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Prof. Stanisław Potoczek kilka tygodni temu obchodził rocznicę 90 urodzin. Podczas uroczystości zorganizowanej m.in. przez stomatologiczną społeczność Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, został uhonorowany srebrnym "Medalem Uczelni". Z rąk prezesa Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, dr. n. med. Igora Chęcińskiego, jubilat otrzymał Piramidę Asklepiona - wyróżnienie, które Izba Lekarska od niedawna przyznaje lekarzom seniorom.

Prof. Stanisław Potoczek ukończył studia na Oddziale Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu i otrzymał dyplom lekarza dentysty w 1950 roku. Jeszcze na studiach, bo w 1949 roku, profesor rozpoczął pracę dydaktyczną jako zastępca asystenta w Katedrze Stomatologii Zachowawczej, gdzie pracował nieprzerwanie przez 44 lata. W tym czasie zdobywał także kolejne stopnie naukowe i specjalizacje. W 1955 roku kończył studia na Wydziale Lekarskim, uzyskując tym samym dyplom lekarza medycyny. W latach 19551962 praktykował w III Klinice Chorób Wewnętrznych i w tym też czasie zdobył specjalizację internistyczną I stopnia.

Prof. Potoczek nie zapomniał jednak o stomatologii. W 1961 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Tematem pracy doktorskiej były zmiany biochemiczne krwi w chorobach przyzębia. Dwa lata później otrzymał stopień doktora habilitowanego za pracę naukową Choroby przyzębia a choroby przewodu pokarmowego. W 1965 r. objął kierownictwo nad Katedrą Stomatologii Zachowawczej. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1971 roku.

Podczas pracy w Katedrze uzyskał specjalizację w zakresie stomatologii zachowawczej (1962 r,),  periodontologii (1973 r.) i stomatologii dziecięcej (1974 r.) Jest autorem pond 200 publikacji naukowych. Współtworzył pięć podręczników akademickich. Nie obca była mu także praca redakcyjna. Pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynie Wrocławska Stomatologia oraz był członkiem komitetów naukowych i redakcyjnych m.in. Czasopisma Stomatologicznego i Prac Naukowych AM we Wrocławiu.

Za osiągnięcia naukowe otrzymał wiele nagród i wyróżnień w tym m.in. wyróżnienie im. A. Cieszyńskiego za prace z dziedziny periodontologii oraz I Nagrodę im. A. Cieszyńskiego za prace publikowane w latach 19611963. W uznaniu wybitnych zasług prof. Stanisław Potoczek otrzymał liczne odznaczenia m.in. Krzyż Kawalerski, Order Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Odznakę Akademii Medycznej we Wrocławiu (1980).

Na emeryturę prof. Stanisław Potoczek przeszedł w 1993 roku, ale nie skończył przygody ze stomatologią. Przyczynił się do przekładów 10 zagranicznych podręczników na język polski w tym m.in. Stomatologia od A do Z (1998).

Źródło: UM Wrocław

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   prof. Stanisław Potoczek   Kariera  

POLECAMY W SERWISACH