Zdecydowane „nie” wobec uruchamiania prywatnych szkół dentystycznych

Oburzenia biegiem sprawy nie kryje dr hab. n. med. prof. PUM Ewa Sobolewska, prodziekan ds. studentów programu polskojęzycznego Wydziału Lekarsko - Stomatologicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Prof. PUM Ewa Sobolewska mówiła m.in.: realizowane są inicjatywy zmierzających do uruchamiania prywatnych jednostek edukacyjnych, w których trudna do zweryfikowania kadra, w trudnych do przewidzenia warunkach i w oparciu o trudną do zaakceptowania infrastrukturę przyuczałaby do wykonywania zawodu stomatologa. To wykorzystywanie sytuacji, w której liczba chętnych do zdobycia kwalifikacji lekarza dentysty jest ogromna, chociaż stomatologów, biorąc pod uwagę zasobność portfela Polaków, a więc i rynek usług, kształcimy wystarczająco dużo.
- Konkretne kroki do powoływania prywatnych szkół dentystycznych i to w kilku miejscowościach zostały już podjęte. To błąd, istniejące uniwersytety medyczne kształcą lekarzy dentystów w odpowiedniej liczbie i na odpowiednim poziomie. Nie sadzę, aby pacjenci chcieli być leczeni przez osoby terminujące w szkołach zawodowych, a nie kształconych na poziomie uniwersyteckim – przekonywała prof. Ewa Sobolewska.
Poparła jej stanowisko prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, mówiąc nasze akademickie środowisko jest przeciwko takiej możliwości, bo nie ma edukacji bez dobrej bazy, bez wiedzy. Szkoła zawodowa nie będzie w stanie wykształcić odpowiedzialnego i świadomego tej odpowiedzialności lekarza dentystę, gdyż proces ten obejmuje zdecydowanie więcej. Pokazujemy naszymi działaniami, że stomatologia jest elementem medycyny takim jak okulistyka, laryngologia. Stomatologia zawiera w sobie pierwiastek pracy zawodowej. Mamy różne procedury, nie tylko kliniczne. ale także protetyczne dlatego musimy więcej czasu poświęcać na naukę, ale to jest nadal medycyna. Nie możemy kształcić poza uniwersytetami, bo to zupełnie traci jakikolwiek sens – apelowała prezydent PTS i prosiła posłów o wsparcie stanowiska lekarzy dentystów.
I takie wsparcie będzie.
Radosław Lubczyk skwitował zaistniałą sytuację: to niedopuszczalne żeby stomatologia była nauczana poza uniwersytetem medycznym, myślę że to jest jakieś science-fiction, nie wyobrażam sobie takiej opcji.
Podobnego zdania był Czesław Choc, który przyznał, że pierwszy raz słyszy o takim pomyśle i takich działaniach. Zapewnił, że chociaż PiS pozytywnie ocenia prywatyzację stomatologii, jako formę wykonywania zawodu, ale nie popiera takiego samego rozwiązania w przypadku kształcenia lekarzy dentystów. - To nie zostanie zaakceptowane przez nas i bardzo dobrze o tym wiecie, nie muszę o tym zapewniać.
Stanowisko obu posłów poparł poseł Marek Hok.
***
To były jeden z wątków posiedzenia Komisji Stomatologicznej ORL w Szczecinie z udziałem reprezentantów innych izb lekarskich: dolnośląskiej, zielonogórskiej, wielkopolskiej i pomorskiej. Część debaty, dotyczącej zatrudniania stomatologów przez lekarzy dentystów prowadzących indywidualne praktyki lekarskie - opisujemy tutaj.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie