PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Zawód: terapeuta stomatologiczny

Autor: katkiel • Źródło: katkiel
08-11-2013, 12:29
Zawód: terapeuta stomatologiczny Zawód: terapeuta stomatologiczny (Fot. archiwum prywatne)
Zawód terapeuty stomatologicznego funkcjonuje, w różnych konfiguracjach organizacyjnych, w ok. 50 państwach. Najlepiej radzi sobie na Wyspach Brytyjskich. Tam jego reprezentanci, zarówno kobiety, jak i mężczyźni uzyskują zarobki na poziomie kilkudziesięciu funtów za godzinę. W Polsce owiany jest tajemnicą, gdyż nie prowadzi się kształcenia w tym kierunku. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda kształcenie i praca w zawodzie terapeuty stomatologicznego.

Po pierwsze, zawody terapeuty i higienistki stomatologicznej to dwie osobne profesje. Zawód terapeuty funkcjonuje w Wielkiej Brytanii od 1960 roku.

- Mogą wydawać się podobnymi, ale różnią je przede wszystkim zakres obowiązków i zarobki - wyjaśnia Alicja Woźniak (na zdjęciu), Polka od 7 lat mieszkająca w Szkocji, aktualnie studentka Uniwersytetu w Dundee, który szkoli terapeutów stomatologicznych. - Aby pracować jako higienistka/higienista należy ukończyć dwuletni kurs w trybie dziennym, który prowadzą szkoły dentystyczne. Można jednak połączyć edukację i ukończyć trzyletnie studia „BSC Oral Health Sciences", które pozwalają pracować jednocześnie jako terapeuta.

W Szkocji cztery uniwersytety oferują możliwość studiowania na kierunku terapeuta stomatologiczny. Mieszczą się we wspominanym Dundee oraz w: Edynburgu, Glasgow i Inverness.

Droga do ukończenia studiów nie jest prosta. Każdego roku przyjmowanych jest ok. 10 studentów. Ograniczona rekrutacja gwarantuje bardzo wysoki poziom edukacji, a także zapewnia pracę po ukończeniu nauki.

- Studia obejmują m.in.: anatomię, biomedycynę, biologię, nauki o chorobach jamy ustnej, czy radiografię. Studenci wiele godzin spędzają na praktykach. Już na drugim semestrze przyjmują pacjentów w lokalnym szpitalu - wyjaśnia Alicja Woźniak.

Po co to wszystko? Powód jest podstawowy. Uprawnienia terapeuty stomatologicznego w Wielkiej Brytanii są bardzo szerokie. - Po ukończeniu studiów będę mogła wykonywać: wszystkie zabiegi na zębach mlecznych, skaling, piaskowanie, fluoryzację, lakowanie zębów, odlewy, wybielanie zębów, podawać znieczulenie, robić kiretaż, zdjęcia RTG czy zakładać wypełnienia tymczasowe i permanentne - wylicza Alicja Woźniak. Do zadań terapeuty stomatologicznego należą także konsultacje ogólnostomatologiczne i planowanie zabiegów oraz szerokie poradnictwo. Dotyczy ono nie tylko zdrowia jamy ustnej, ale także diety czy palenia.

Co ciekawe, terapeuta stomatologiczny ma możliwość uruchomienia własnego gabinetu.

Czy praca w tym zawodzie się opłaca? W klinice, w której Alicja Woźniak pracowała jako pomoc dentystyczna (przed rozpoczęciem studiów pracowała przez 3 lata jako asystentka stomatologiczna, posiada National Diploma in Dental nursing - przyp. red.), terapeutka zarabia 30 funtów na godzinę.

- Terapeuta przeważnie pracuje na samozatrudnieniu, w kilku klinikach jednocześnie, zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Zawsze pracuje w oddzielnym gabinecie i przeważnie posiada własną pomoc dentystyczną. W placówkach gdzie jest terapeuta, lekarz dentysta zajmuje się bardziej kompleksowymi zabiegami i nie leczy dzieci - wylicza Alicja Woźniak.

POLECAMY W SERWISACH