Wzór partnerskiej współpracy: Polskie Towarzystwo Stomatologii Geriatrycznej - OIL w Warszawie

- Polskie Towarzystwo Stomatologii Geriatrycznej jest młodym towarzystwem, przyszło nam się organizować w 2020 r., w okresie pandemii. Ogólna sytuacja utrudniła, a nawet uniemożliwiła realizację naszych pierwszych projektów. Liczymy, że ten ciężki okres mamy już poza sobą – przypomniała sytuację prezes PTSG dr hab. n. med. Barbara Kochańska prof. GUMed.
Do takich niezrealizowanych zamierzeń należał zamysł przeprowadzenia w 2020 r. podczas VI Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych całodziennej sesji naukowej dotyczącej gerostomatologii. Pandemia zweryfikowała ten plan, a w zasadzie odsunęła go w czasie.
Można być pewnym że ta i inne inicjatywy zostaną szczęśliwie zrealizowane, a to z uwagi m.in. na wsparcie, jakie Towarzystwu udzieliła OIL w Warszawie. To nie tylko godna odnotowania, ale także warta powielania współpraca.
Sygnatariusze porozumienia od lewej:
dr n. med. lek. dent. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący KS tej Izby, członek Prezydium NRL
Łukasz Jankowski, prezes OIL w Warszawie
dr hab. n. med. Barbara Kochańska prof. GUMed, prezes PTSG
prof. dr hab. n. med. Renata Chałas (UM w Lublinie), sekretarz PTSG
a także prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek (WUM), wiceprezes PTSG
- OIL w Warszawie pełni funkcję swego rodzaju tygla, w którym: rodzą się, dojrzewają oraz są realizowane pomysły służące lekarzom i lekarzom dentystom, a w końcowym efekcie - pacjentom. Jesteśmy zaszczyceni, że ogólnopolskie towarzystwo naukowe wybrało nas na partnera, z którym warto organizować przedsięwzięcia i to mające dużo szerszy zasięg niż krąg zainteresowania specjalistów zajmujących się stomatologią geriatryczną. Liczymy m.in. na systematyczne przekazywanie aktualnej wiedzy w zakresie standardów postępowania, bo przekonanie o zgodności realizowanych procedur z obowiązującymi wytycznymi jest bezcenne dla każdego kto podejmuje trud leczenia – zapewnił Łukasz Jankowski, prezes OIL w Warszawie.
Współpraca, ma to do siebie, że dzieli nie tylko obowiązki, ale także korzyści z niej wynikające. O tych ostatnich mówił jeden z sygnatariuszy porozumienia dr n. med. lek. dent. Dariusz Paluszek wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący KS tej Izby, członek Prezydium NRL.
- Jesteśmy zobowiązani do tego, aby wszyscy należący do OIL na Mazowszu korzystali możliwe w jak najszerszy sposób z zasobów wiedzy, z potencjału intelektualnego, jaki prezentują towarzystwa naukowe funkcjonujące w obszarze stomatologii. Nie ma lepszej drogi ku temu niż wspólne inicjatywy. Korzyści rozkładają się po obu stronach. Lekarze i lekarze dentyści mają ułatwiony dostęp do najlepszej wiedzy w zakresie stomatologii geriatrycznej, czy szerzej gerostomatologii. Ważne, że w dobie nieuniknionej pauperyzacji komercyjnych kursów, realizowanych głównie z myślą o zysku, możemy zaoferować szkolenia najwyższej próby. Autorytety naukowe, najlepsi specjaliści, skupieni wokół PTSG, gwarantują wysoki poziom szkoleń. To produkt, za który możemy wziąć pełną odpowiedzialność – stwierdził Dariusz Paluszek.
- Mamy obowiązek zapewnić dostęp do wiedzy nie tylko lekarzom dentystom, ale także wszystkim lekarzom, niezależnie od reprezentowanej specjalizacji, bo pacjent w wieku senioralnym - to osoba z reguły zmagająca się z szeregiem dolegliwości. Nie sposób takiego pacjenta skutecznie leczyć bez ścisłej współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin medycyny – mówiła wiceprezes PTSG prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek (WUM).
- Opracowaliśmy skuteczne kanały komunikacyjne łączące lekarzy i lekarzy dentystów. Wiemy także jak dotrzeć ze świadomą, spójną akcją profilaktyczną do pacjentów. Dobrym przykładem, że można - jest chociażby sformalizowana współpraca pomiędzy OIL w Warszawie a Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym. To korzyść przede wszystkim dla chorych, którzy prosto z gabinetu stomatologicznego mogą być, w specjalnym, przyspieszonym trybie kierowani na leczenie onkologiczne. Cieszy, że tego typu przedsięwzięcia nie są tylko uporządkowaniem naszych wyobrażeń o tym jak powinno być, ale, że stanowią rzeczywistą pomocą dla leczących i – co najważniejsze – dla leczonych – mówił Dariusz Paluszek.
- Naszej aktywności nie ograniczamy wyłącznie do członków OIL w Warszawie, zapraszamy do korzystania z tworzących się możliwości lekarzy i lekarzy dentystów ze wszystkich izb regionalnych. A że jest to możliwe pokazała sesja naukowa zorganizowana przez PTS w Warszawie, którą współorganizowaliśmy jako Izba. Cieczy nas to, że z zaproszenia do uczestniczenia w tym wydarzeniu skorzystało wiele koleżanek i kolegów z całej Polski. Tę szeroką formułę chcemy także przełożyć na współpracę z PTSG – zapewniał Dariusz Paluszek.
- Mierzymy się z trudnym zadaniem. Wiemy, że wciąż wiele jest do zrobienia, chociażby w zakresie leczenia stomatologicznego w domach opieki, ale także podczas pobytu pacjenta w szpitalu, szczególnie w trakcie ratowania jego życia na OIOM. To oczywiste, że to co dzieje się w jamie ustnej jest integralną częścią funkcjonowania całego organizmu. Brzmi to – przynajmniej dla lekarzy - jak truizm, jednak w zbyt małym stopniu reagujemy na implikacje płynące z tej wiedzy. To trzeba zmienić – przekonywała prof. Agnieszka Mielczarek.
- Z tego też powodu PTSG otwarte jest nie tylko na lekarzy dentystów, zapraszamy, aby dołączyli do nas lekarze, gościmy w naszych szeregach, pielęgniarki, rehabilitantów, jest miejsce dla higienistek stomatologicznych. Tylko wspólne działania mogą być efektywne. Faktem jest, że naszym głównym celem jest pomoc pacjentom senioralnym, jednak to oczywiste, że stan zdrowia ich jamy ustnej będzie pochodną tego w jaki sposób pomagaliśmy takim osobom na każdym etapie ich życia – stwierdziła prof. Barbara Kochańska.
To tylko kilka wątków, które zostały poruszone przy okazji podpisywania listu intencyjnego o współpracy. W trakcie spotkania dało się wyczuć dobrą energię. Tak jest zawsze, gdy dochodzi do spotkania grona osób przekonanych do tego co robią.
Warto zapoznać się z działalnością PTSG, jedyną naukową organizacją, która sama będąc metrykalnie w wieku niemalże oseska koncentruje się na zdrowiu seniorów.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Podwyżki nie tylko dla lekarzy. Tyle zarobią technik dentystyczny, higienistka i asystentka
bizDENT -
Od 1 lipca pensje w ochronie zdrowia w górę. Wchodzą podwyżki minimalnych wynagrodzeń
bizDENT -
Aparaty ortodontyczne. Impuls do rozwoju leczenia przy pomocy nakładek przezroczystych
eduDENT -
Zabiegi w narkozie w stomatologii. NFZ szuka chętnych
newsDENT -
W lipcu duży wzrost zakażeń COVID-19. Minister zdrowia zdradził czarny scenariusz
newsDENT -
Medycyna na Uniwersytecie Warszawskim. Start w 2023 r.
eduDENT -
Pasty do zębów. Których nie należy często używać?
techDENT -
Klinika. Bezprawne stosowanie nazwy. Niewykluczone kary
lexDENT
-
Straciła 11 zębów. Według sądu zawinił lekarz i pacjentka
lexDENT -
Odkryto nowe powikłanie po COVID-19. Objawia się silnym bólem. To nekroza szczęki
techDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Od 1 lipca podatki w dół, pensje w górę. Duże zmiany również dla medyków
bizDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie -
lekarz dentysta
mazowieckie -
lekarz dentysta
Środa Wielkopolska, wielkopolskie
KURSY LAST MINUTE
-
Fotografia w gabinecie...
Wrocław, dolnośląskie -
NOWOCZESNA RADIOLOGIA STOMATOLOGICZNA...
Wrocław, dolnośląskie -
DIAGNOSTYKA RADIOLOGICZNA...
Warszawa, mazowieckie -
Szyna- jako narzędzie o wielu...
Bielsko-Biała, śląskie