PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wzór partnerskiej współpracy: Polskie Towarzystwo Stomatologii Geriatrycznej - OIL w Warszawie

Autor: miro • Źródło: ms
07-05-2021, 20:33
Wzór partnerskiej współpracy: Polskie Towarzystwo Stomatologii Geriatrycznej - OIL w Warszawie Sygnatariusze porozumienia prezes PTSG prof. Barbara Kochańska, prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski
Przypadek sprawił, że data 7 maja zapisała się w niedługiej, bo dwuletniej historii Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej w sposób szczególny. Tego właśnie dnia w 2019 r. PTSG zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, tego dnia w 2021 r. został podpisany list intencyjny o współpracy Towarzystwa z OIL w Warszawie oraz z Komisją ds. Lekarzy Dentystów tej Izby.

- Polskie Towarzystwo Stomatologii Geriatrycznej jest młodym towarzystwem, przyszło nam się organizować w 2020 r., w okresie pandemii. Ogólna sytuacja utrudniła, a nawet uniemożliwiła realizację naszych pierwszych projektów. Liczymy, że ten ciężki okres mamy już poza sobą – przypomniała sytuację prezes PTSG dr hab. n. med. Barbara Kochańska prof. GUMed.

Do takich niezrealizowanych zamierzeń należał zamysł przeprowadzenia w 2020 r. podczas VI Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych całodziennej sesji naukowej dotyczącej gerostomatologii. Pandemia zweryfikowała ten plan, a w zasadzie odsunęła go w czasie.

Można być pewnym że ta i inne inicjatywy zostaną szczęśliwie zrealizowane, a to z uwagi m.in. na wsparcie, jakie Towarzystwu udzieliła OIL w Warszawie. To nie tylko godna odnotowania, ale także warta powielania współpraca.

  Sygnatariusze porozumienia od lewej:
dr n. med. lek. dent. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący KS tej Izby, członek Prezydium NRL
Łukasz Jankowski, prezes OIL w Warszawie
dr hab. n. med. Barbara Kochańska prof. GUMed, prezes PTSG 
prof. dr hab. n. med. Renata Chałas (UM w Lublinie), sekretarz PTSG 

a także prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek (WUM), wiceprezes PTSG

- OIL w Warszawie pełni funkcję swego rodzaju tygla, w którym: rodzą się, dojrzewają oraz są realizowane pomysły służące lekarzom i lekarzom dentystom, a w końcowym efekcie - pacjentom. Jesteśmy zaszczyceni, że ogólnopolskie towarzystwo naukowe wybrało nas na partnera, z którym warto organizować przedsięwzięcia i to mające dużo szerszy zasięg niż krąg zainteresowania specjalistów zajmujących się stomatologią geriatryczną. Liczymy m.in. na systematyczne przekazywanie aktualnej wiedzy w zakresie standardów postępowania, bo przekonanie o zgodności realizowanych procedur z obowiązującymi wytycznymi jest bezcenne dla każdego kto podejmuje trud leczenia – zapewnił Łukasz Jankowski, prezes OIL w Warszawie.

Współpraca, ma to do siebie, że dzieli nie tylko obowiązki, ale także korzyści z niej wynikające. O tych ostatnich mówił jeden z sygnatariuszy porozumienia dr n. med. lek. dent. Dariusz Paluszek wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący KS tej Izby, członek Prezydium NRL.

- Jesteśmy zobowiązani do tego, aby wszyscy należący do OIL na Mazowszu korzystali możliwe w jak najszerszy sposób z zasobów wiedzy, z potencjału intelektualnego, jaki prezentują towarzystwa naukowe funkcjonujące w obszarze stomatologii. Nie ma lepszej drogi ku temu niż wspólne inicjatywy. Korzyści rozkładają się po obu stronach. Lekarze i lekarze dentyści mają ułatwiony dostęp do najlepszej wiedzy w zakresie stomatologii geriatrycznej, czy szerzej gerostomatologii. Ważne, że w dobie nieuniknionej pauperyzacji komercyjnych kursów, realizowanych głównie z myślą o zysku, możemy zaoferować szkolenia najwyższej próby. Autorytety naukowe, najlepsi specjaliści, skupieni wokół PTSG, gwarantują wysoki poziom szkoleń. To produkt, za który możemy wziąć pełną odpowiedzialność – stwierdził Dariusz Paluszek.

- Mamy obowiązek zapewnić dostęp do wiedzy nie tylko lekarzom dentystom, ale także wszystkim lekarzom, niezależnie od reprezentowanej specjalizacji, bo pacjent w wieku senioralnym - to osoba z reguły zmagająca się z szeregiem dolegliwości. Nie sposób takiego pacjenta skutecznie leczyć bez ścisłej współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin medycyny – mówiła wiceprezes PTSG prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek (WUM).

- Opracowaliśmy skuteczne kanały komunikacyjne łączące lekarzy i lekarzy dentystów. Wiemy także jak dotrzeć ze świadomą, spójną  akcją profilaktyczną do pacjentów. Dobrym przykładem, że można - jest chociażby sformalizowana współpraca pomiędzy OIL w Warszawie a Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym. To korzyść przede wszystkim dla chorych, którzy prosto z gabinetu stomatologicznego mogą być, w specjalnym, przyspieszonym trybie kierowani na leczenie onkologiczne. Cieszy, że tego typu przedsięwzięcia nie są tylko uporządkowaniem naszych wyobrażeń o tym jak powinno być, ale, że stanowią rzeczywistą pomocą dla leczących i – co najważniejsze – dla leczonych – mówił Dariusz Paluszek.

- Naszej aktywności nie ograniczamy wyłącznie do członków OIL w Warszawie, zapraszamy do korzystania z tworzących się możliwości lekarzy i lekarzy dentystów ze wszystkich izb regionalnych. A że jest to możliwe pokazała sesja naukowa zorganizowana  przez PTS w Warszawie, którą współorganizowaliśmy jako Izba. Cieczy nas to, że z zaproszenia do uczestniczenia w tym wydarzeniu skorzystało wiele koleżanek i kolegów z całej Polski. Tę szeroką formułę chcemy także przełożyć na współpracę z PTSG – zapewniał Dariusz Paluszek.

- Mierzymy się z trudnym zadaniem. Wiemy, że wciąż wiele jest do zrobienia, chociażby w zakresie leczenia stomatologicznego w domach opieki, ale także podczas pobytu pacjenta w szpitalu,  szczególnie w trakcie ratowania jego życia na OIOM. To oczywiste, że to co dzieje się w jamie ustnej jest integralną częścią funkcjonowania całego organizmu. Brzmi to – przynajmniej dla lekarzy - jak truizm, jednak w zbyt małym stopniu reagujemy na implikacje płynące z tej wiedzy. To trzeba zmienić – przekonywała prof. Agnieszka Mielczarek.

- Z tego też powodu PTSG otwarte jest nie tylko na lekarzy dentystów, zapraszamy, aby dołączyli do nas lekarze, gościmy w naszych szeregach, pielęgniarki, rehabilitantów, jest miejsce dla higienistek stomatologicznych. Tylko wspólne działania mogą być efektywne. Faktem jest, że naszym głównym celem jest pomoc pacjentom senioralnym, jednak to oczywiste, że stan zdrowia ich jamy ustnej będzie pochodną tego w jaki sposób pomagaliśmy takim osobom na każdym etapie ich życia – stwierdziła prof. Barbara Kochańska.

To tylko kilka wątków, które zostały poruszone przy okazji podpisywania listu intencyjnego o współpracy. W trakcie spotkania dało się wyczuć dobrą energię. Tak jest zawsze, gdy dochodzi do spotkania grona osób przekonanych do tego co robią.

Warto zapoznać się z działalnością PTSG, jedyną naukową organizacją, która sama będąc metrykalnie w wieku niemalże oseska koncentruje się na zdrowiu seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OIL w Warszawie   Dariusz Paluszek   Łukasz Jankowski  

POLECAMY W SERWISACH