• Wspólny program wolontariatu Rwanda Dental Students Association (RDSA) oraz Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii (PTSS) odbędzie się w Rwandzie
  • Wolontariusze będą leczyli pacjentów z pomocą lokalnych lekarzy dentystów i angażowali się w działania edukacyjne. Program trwa od 17 do 29 lipca 2023 r.
  • W kilku przychodniach studenci stomatologii będą mogli wykonywać  ekstrakcje, odbudowy,  czy scaling 

 Wolontariat dla studentów stomatologii w Afryce

Wolontariat w ramach programu INSEKO odbędzie się w Rwandzie, we współpracy z Rwanda Dental Students Association jako lokalną organizacją goszczącą studentów stomatologii. Program jest przeznaczony dla członków PTSS i RDSA.

Uczestnicy będą mogli wykonywać zabiegi lecznicze z pomocą lokalnych dentystów, edukować dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz lokalną społeczność podczas specjalnie organizowanych warsztatów. 

Akcja profilaktyczno-lecznicza będzie przebiegać pod nadzorem dentystów z University of Rwanda – School of Dentistry oraz innych licencjonowanych dentystów ze szpitala okręgowego Rwamagana, szpitala okręgowego Nyamata i Rwandyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Stomatologicznych.

Okres wolontariatu: 12 dni, od 17 do 29 lipca 2023.  

Szczegóły programu wolontariatu

W trakcie pobytu w Rwandzie studenci stomatologii będą mogli leczyć pacjentów, wykonywać przeglądy stomatologiczne i proste zabiegi, takie jak ekstrakcje, odbudowy, scaling itp.

Obóz dentystyczny odbywać się będzie w Karenge w Rwamagana, ośrodku zdrowia Karenge i ośrodku zdrowia Nzige, gdzie pacjenci będą bezpłatnie korzystać z usług lekarzy dentystów oraz specjalistów chirurgii stomatologicznej.

Ood nadzorem lekarzy dentystów będą też trwały badania przesiewowe w kierunku chorób jamy ustnej, zabiegi ART, akcje profilaktyczne i działania edukacyjne w zakresie prawidłowego żywienia. Szacuje się, że program obejmie ponad 2 tys. osób.

Program INSEKO ma również w planach konferencję naukową z wieloma lokalnymi i międzynarodowymi prelegentami. Ponadto uczestnicy odwiedzą najpiękniejsze miejsca w Rwandzie.

Wolontariat w Rwandzie. Jakie warunki należy spełnić 

Wymagania dla uczestników:

  • znajomość języka angielskiego,
  • posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do Polski,
  • szczepienie na COVID-19,
  • status studenta wraz z aktywnym członkostwem w PTSS.

Wyboru uczestników dokonają zespoły koordynacyjne po obu stronach (RDSA i PTSS) na podstawie kolejności zgłoszeń. Wybranych zostanie pierwszych 20 osób, a kolejnych 15 kandydatów zostanie umieszczonych na liście oczekujących; w ciągu dwóch tygodni  zakwalifikowani uczestnicy powinni wnieść opłatę rejestracyjną. 

Szczegółowe informacje na ten temat na stronie PTSS