PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Więcej studentów stomatologii? Nie zawsze to dobre rozwiązanie

24-06-2013, 00:02
Więcej studentów stomatologii? Nie zawsze to dobre rozwiązanie (fot. Fotolia/PTWP)
Więcej studentów stomatologii? Nie zawsze to dobre rozwiązanie (fot. Fotolia/PTWP)
Naczelna Rada Lekarska ostrożnie wypowiada się o zwiększeniu liczby miejsc dla kandydatów na lekarzy dentystów na polskich uczelniach medycznych od roku akademickiego 2013/2014. Zdaniem samorządu powinien on wynikać z możliwości dydaktycznych uczelni. Okazuje się bowiem, że liczba unitów stomatologicznych, którymi poszczególne uczelnie dysponują jest zbyt niska w stosunku do liczby osób szkolących się na tych uczelniach.

Przypomnijmy, że kilka dni temu ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki: lekarski i lekarsko-dentystyczny na rok akademicki 2013/2014. Dziesięć uczelni medycznych rozdzieli między sobą 1230 miejsc dla kandydatów na lekarzy dentystów. Limity, zaproponowane przez resort zdrowia, oznaczają, że od jesieni 2013 roku, studia na wydziałach lekarsko-stomatologicznych rozpocznie o 69 osób więcej niż 12 miesięcy wcześniej (1161 miejsc).

Członkom NRL zależy na tym, aby liczba studentów odpowiadała możliwościom zapewnienia kształcenia odpowiedniej jakości i uzyskania przewidzianych w programie efektów kształcenia. Tymczasem, jak wynika z danych pochodzących z polskich uczelni medycznych w marcu 2012 r. przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia, liczba unitów stomatologicznych, którymi poszczególne uczelnie dysponują jest zbyt niska w stosunku do  liczby osób szkolących się na tych uczelniach. - Stosunek liczby osób szkolonych do liczby unitów wynosi, jak wskazują zebrane dane, średnio 5,55 (pomiędzy 3,88 na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi a 9,11 na Śląskim Uniwersytecie Medycznym) informuje NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   NRL   limity przyjęć   studia stomatologiczne   Studia  

POLECAMY W SERWISACH