PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Więcej Saudyjczyków na wydziałach lekarsko-dentystycznych?

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: ŁS
24-09-2013, 14:01
Więcej Saudyjczyków na wydziałach lekarsko-dentystycznych? Więcej Saudyjczyków na wydziałach lekarsko-dentystycznych? (fot. Fotolia)
Obecnie w Polsce na kierunku lekarsko-dentystycznym (studia prowadzone w języku angielskim) studiuje 76 obywateli Arabii Saudyjskiej. Czy w przyszłości będzie ich więcej?

infoDENT24.pl dowiedział się, że w połowie września w Polsce gościła delegacja z Arabii Saudyjskiej. Jej celem było omówienie perspektyw współpracy w zakresie podejmowania przez Saudyjczyków studiów na polskich uczelniach medycznych, w szczególności na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Delegacji przewodniczył dr Fawzy A. Burkhari, dyrektor Departamentu Stypendiów w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego Arabii Saudyjskiej. Towarzyszyli mu przedstawiciele saudyjskich uczelni medycznych, m. in. prof. Yousef Fouad Talic z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Rijadzie. Goście wizytowali kilka polskich uniwersytetów medycznych (m. in. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). 

Skąd takie zainteresowanie studiami medycznymi w Polsce?

- Jak wskazali goście, obecnie w Polsce na kierunku lekarskim studiuje 576 obywateli Arabii Saudyjskiej, a na kierunku lekarsko-dentystycznym - 76. Władze Arabii Saudyjskiej są zainteresowane rozwojem współpracy w tym kierunku - wyjaśnia mec. Marek Szewczyński z Naczelnej Izby Lekarskiej, który towarzyszył delegacji. - W Arabii Saudyjskiej zdecydowaną większość lekarzy i lekarzy stomatologów stanowią obecnie cudzoziemcy (ok. 75 proc.), stąd dążenie, aby kształcić obywateli saudyjskich również poza granicami kraju. Państwa, w których istnieje możliwość studiowania medycyny i stomatologii w języku angielskim, stanowią szczególny punkt zainteresowania Saudyjczyków - powiedział mec. Marek Szewczyński.

Delegacja z Arabii Saudyjskiej interesowała się zasadami akredytacji uczelni, szczególnie akredytacji, oceny i nadzoru programów anglojęzycznych. Pytali m. in., czy i w jaki sposób są weryfikowane kwalifikacje w zakresie znajomości języka angielskiego, zarówno w odniesieniu do kadry akademickiej (czy jest wystarczająco przygotowana w tym zakresie), a także w odniesieniu do studentów (czy oceniany jest poziom znajomości języka angielskiego).

- Omawiano także kwestie formalnoprawne związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych, odbywaniem stażu podyplomowego, składaniem egzaminu końcowego, a także sytuacją, jaka wystąpi po zniesieniu stażu podyplomowego (wymóg odbycia takiego stażu obowiązuje także w Arabii Saudyjskiej) - mówi mec. Marek Szewczyński. 

W ramach wizyty odbyło się także spotkanie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, w którym ze strony polskiej wzięli udział przedstawiciele resortu - gospodarza, Ministerstwa Zdrowia, Komisji Akredytacyjnej Akademickich Uczelni Medycznych, a także Naczelnej Izby Lekarskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH