PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

VIII edycja Międzyuczelnianych Zawodów Symulacji Stomatologicznej była ostatnią?

Autor: miro • Źródło: UM w Poznaniu/infoDENT24.pl
09-01-2023, 07:35
VIII edycja Międzyuczelnianych Zawodów Symulacji Stomatologicznej była ostatnią? Studenci stomatologii rywalizują w konkursach Fot. AdbeStock
W VIII edycji Międzyuczelnianych Zawodów w zakresie Symulacji Stomatologicznej. W zawodach wzięło udział 16 studentów stomatologii z UM w: Poznaniu, Lublinie i Szczecinie. To były ostatnie zmagania konkursowe w tej formule.
  • VIII edycja Międzyuczelnianych Zawodów w zakresie Symulacji Stomatologicznej odbyła się na terenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
  • W tym roku dobre rezultaty w konkursie osiągnęli studenci UM w Poznaniu
  • Przez osiem lat zawody te organizowane były w ramach unijnego projektu „Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie". Projekt ten się zakończył  

Przebieg rywalizacji studentów stomatologii

Zmagania konkursowe obejmowały m.in.:

  • opracowywanie i wypełnianie głębokich ubytków w zębach fantomowych;
  • zakładanie koferdamu w warunkach symulacji;
  • zastosowanie formówek sekcyjnych w celu odtworzenia brakującej ściany zęba;
  • wykonywanie znieczulenia przewodowego;
  • rozpoznawanie zębów fantomowych;
  • rysowanie na papierze milimetrowym koron zębów trzonowych.

Wyniki rywalizacji 

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Karolina Kubiak, studentka UM w Poznaniu, wyprzedzając koleżanki i kolegów z drużyny Julię Iwańską i Jakuba Wilhelmiego (ex aequo II miejsce) oraz Laurę Dzierzęcką (III miejsce).

Znaczącą obecność w konkursie zaznaczyły także studentki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – Alicja Wójcik oraz Natasza Jankowska (zajęły III miejsce).  

Pracami zespołu jury kierował prof. dr hab. Mariusz Lipski, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie, prodziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii. Prace uczestników konkursu oceniały także: dr n. med. Katarzyna Sarna-Boś, prof. UM w Lublinie, prodziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego UM w Lublinie oraz prof. Barbara Kochańska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją.

Ostatnia edycja konkursu

Organizatorzy konkursu poinformowali, że była to ostatnia edycja zawodów, chociaż mają nadzieję na kontynuowanie zawodów w przyszłości w m=zmienionej formule.

Międzyuczelniane Zawody w zakresie Symulacji Stomatologicznej organizowane były w ramach projektu „Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie POWR.05.03.00-00-0007/15”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt ten został zakończony.

 źródło: PUM, UM w Poznaniu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
studenci stomatologii   UM w Poznaniu   PUM  

POLECAMY W SERWISACH