PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

V Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne – zdecydowana ucieczka do przodu

ms
13-05-2019, 09:26
V Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne – zdecydowana ucieczka do przodu Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie (foto: archiwum)
Jack Welch (General Electric), Lee Iacocca (Chrysler), Steve Jobs (Apple), Anna Mulcahy (Xerox) to tylko kilka nazwisk osób, które dały mocny impuls do rozkwitu firmom z reguły niebezpiecznie dryfującym ku nijakości. To wizjonerzy mający receptę na sukces. Czy sposób myślenia Dariusza Paluszka, wiceprezesa ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów pozwoli na podobną transformację Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych? To co od niego usłyszeliśmy – każe domniemywać, że będziemy świadkiem zdumiewającej metamorfozy MSS. Ich V edycję zaplanowano pomiędzy 14 a 16 czerwca 2019 r. w hotelu Narvil w Serocku.

   Narvil miejsce V Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych

infoDENT24pl: Rynek kongresów, sympozjów i szkoleń, organizowanych dla lekarzy i lekarzy dentystów, to nie ocean z sunącymi zewsząd górami lodowymi, a Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne to nie Titanic, któremu należałoby jak najszybciej przyjść z pomocą - skąd zatem taka determinacja, aby tegoroczne Spotkania były czymś zdecydowanie innym niż cztery poprzednie edycje. Czy nowy skład komitetu organizacyjnego jest wystarczającym powodem na nowe otwarcie?

Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów: Nie, zdecydowanie nie chodzi o to, aby działać podług niepisanej zasady nowe władze - nowe porządki. Już sam fakt, że spotykamy się od 14 do czerwca 2019 r. w kultowym hotelu Narvil w Serocku, a więc w tym samym miejscu jak rok i dwa lata temu - potwierdza tezę, że nie wprowadzamy zmian dla zmian. Z drugiej jednak strony, jako pilni obserwatorzy i aktywni uczestnicy MSS widzimy, że formuła naszych Spotkań odzwierciedlała w zasadzie to co otrzymuje lekarz dentysta uczestnicząc w podobnych spotkaniach organizowanych przez inne ORL.


infoDENT24pl: Podobieństwo to raczej nie najmocniejszy zarzut, który usprawiedliwiałby konieczność wdrażania modyfikacji.

Dariusz Paluszek: Nikt tak nie działa. Nie możemy jednak pozostawać w tym samym miejscu, ogarnięci obawą, że lepsze będzie wrogiem dobrego W naszej ocenie Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, pozostawione w tej samej formule, nie będą miały za rok, dwa lata - racji bytu.

infoDENT24pl: To brzmi intrygująco, czego zatem mogą oczekiwać uczestnicy SSM w ich piątej, nowej odsłonie.

Dariusz Paluszek: Zmiany będą realizowane ewolucyjnie. Mogę zapewnić, mamy precyzyjnie dopracowany plan działania. A „nowe” możemy określić w jednym sformułowaniu: ORL w Warszawie jest dla lekarzy i lekarzy dentystów.

infoDENT24pl: Za ideą tą będą podążać konkrety?

Dariusz Paluszek: Zacznijmy może od zaplanowanych rozwiązań, dzięki którym każdy lekarz dentysta – często właściciel indywidualnej praktyki stomatologicznej - będzie mógł porozmawiać z aktywnymi działaczami ORL w Warszawie. Zastrzegam, absolutnie nie chodzi mi o przysłowiowe „spotkanie przy ognisku”. Nic z tych rzeczy. Nasi aktywiści będą wyróżnieni widocznymi plakietkami, dzięki którym każdy uczestnik MSS bez trudu zidentyfikuje taką osobę i będzie mógł poprosić ją o pomoc. I znowu nie chodzi o wskazanie drogi do restauracji, w każdym razie nie przede wszystkim o to. Będziemy starać się w indywidualnych rozmowach pomagać w rozwikłaniu codziennych problemów związanych z prowadzeniem praktyki stomatologicznej. Doświadczenie takiego jak ja człowieka z branży pokazuje, że merytoryczne wsparcie jest niezwykle potrzebne.

Wiem, że wiele koleżanek i kolegów przy okazji szkoleń z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej krępuje się zapytać o rzeczy podstawowe, sądząc, że ich sytuacja jest albo zbyt specyficzna, albo zbyt trywialna, a więc w obu przypadkach nie zasługująca na szerszą uwagę. Poza tym wielu lekarzy dentystów nie ma po prostu czasu, aby wybrać się na szkolenie nie dotyczące wprost zagadnień medycznych.

Podczas MSS postaramy się podzielić praktyczną wiedzą na tematy nam wyjątkowo dobrze znane, bo niejednokrotnie kruszyliśmy kopie w walce z biurokratycznymi zawiłościami. Nic co „urzędnicze” nie jest nam obce.

Podczas Spotkań będziemy obecni przy specjalnych samorządowych stanowiskach, do których zapraszamy oczekując na pytania - te konkretne i te całkiem ogólne, a spraw zagmatwanych, niejasnych „dzięki” naszym prawodawcom jest aż nadmiar. Wspomnę tylko o: EDM, RODO, Sanepidzie, specjalizacjach, amalgamacie, separatorach, wszelakich kontrolach „z ramienia i z powodu”. Uruchomimy specjalne stanowisko, gdzie każdy lekarz dentysta, mający przy sobie dowód osobisty i numer pwz, będzie mógł szybko założyć profil zaufany ePUAP.

Chcemy w trakcie MSS funkcjonować według zasady: jesteśmy po to, aby zaradzić wszystkim nurtującym problemom, które spędzają sen z powiek lekarza dentysty, a o które nie ma on kogo zapytać.

Zdecydowanie odchodzimy od formuły spotkań towarzyskich, podczas których działacze ORL mają trzy dni na pogawędki w gronie samych przyjaciół i znajomych przyjaciół. Czeka nas ciężka, trzydniowa praca. Chcemy przekonać nasze koleżanki i kolegów, że nie po to nas wybrali do władz samorządowych, żebyśmy tylko godnie ich reprezentowali na „uroczystościach ku czci”. Mamy wiedzę, mamy doświadczenie, mamy w końcu przecież swoistą psychikę, która każe nam działać na forum samorządowym, a działanie to musi przynosić nam wszystkim jak największe korzyści.

Zapraszamy do hotelu Narwil. Pamiętajcie, nie musicie być sami. To ważne, bo co do zasady obciążeni jesteśmy samotnością zawodową, która często jest przekleństwem lekarza dentysty pracującego w jednoosobowym gabinecie. Chcemy pokazać, że liczna grupa stomatologów, być może trudno rozpoznawana z twarzy - to wieloletni aktywiści ORL w Warszawie. Korzystajmy z kompetencji aktywnych samorządowców. Kontakty z nimi nie powinny ograniczać się jedynie do grzecznościowej i zdawkowej formuły „jak tam u Ciebie”.

infoDENT24pl: Brzmi obiecująco, ale to tak jakby MSS miały stać się nieformalnym forum wymiany doświadczeń w sprawach stricte biznesowych. Nie takie konotacje mają Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, to przecież przede wszystkim sympozjum o silnym pierwiastku naukowym.

Dariusz Paluszek: I nic pod tym względem się nie zmieni, ale i w tym względzie chcemy wprowadzić korekty. Chodzi o to, aby przekazywana wiedza, ta z silnym piętnem akademickim, ustąpiła nieco miejsca zagadnieniom praktycznym. Wiemy, że wyniki badań naukowych, wzbogacone nawet o najbardziej frapujące statystyki z przeprowadzonych prac badawczych - muszą być uzupełnione o jasne wskazania, w jaki sposób zgodnie ze współczesną, sprawdzoną wiedzą - postępować ma lekarz dentysta. Z tego względu, oprócz wykładowców akademickich, zaprosiliśmy do udziału w MSS osoby nie związane na stałe z ośrodkami naukowymi, osoby które realizują się w codziennej pracy z pacjentami, a efekty tej pracy widoczne są w bardzo wymiernych rezultatach leczenia.

Nie chodzi nam przy tym, aby demonstrować jedynie słuszną ścieżkę postępowania. Zależy nam na merytorycznej ocenie wszelkich za i przeciw, bo w medycynie, szczególnie skoncentrowanej na nowych procedurach, nie ma inwariantnych wielkości. Dyskutujmy bez uprzedzeń jakie mamy wątpliwości, w jaki sposób określone aspekty mogą zmienić ocenę konkretnej sytuacji.

W urzeczywistnianiu celów pomoże nam zawiązywana właśnie formalna współpraca pomiędzy ORL w Warszawie, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Wojskową Izbą Lekarską w Warszawie.

W tym roku jednym z użytkowych aspektów będzie wiedza przekazywana przez Marcina Ambroziaka na temat stomatologii estetycznej. Jest on moderatorem sesji niedzielnej, poświęconej właśnie tej dziedzinie medycyny.

Z pewnością nie będzie on osamotniony w zapewnieniu lekarzom dentystom solidnej dawki wiedzy na wysokim poziomie merytorycznym. Niemal czterdziestu, doświadczonych, nierzadko charyzmatycznych wykładowców, w równie licznych prezentacjach, wykładach i szkoleniach daje gwarancję spójnego przekazu ze znakiem najwyższej jakości w zakresie użytecznej wiedzy. Wystarczy spojrzeć na program V MSS. Wysoki poziom merytoryczny to był, jest i będzie znak firmowy Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych.

infoDENT24pl: Znakiem firmowym Spotkań była także przystępna cena uczestnictwa. Czy aby zmiany na lepsze nie zostaną uwidocznione automatycznie w cenniku MSS?

Dariusz Paluszek: Koszty są niebagatelne, ale to nie powinno deprymować uczestników, gdyż dość istotną część ceny (ok. 30 proc.) - ponosi Mazowiecka Izba, wspierająca w ten sposób swoich członków. MSS nie są wydarzeniem, które ma przynosić zysk, nie o to chodzi. Każda dodatkowa pozycja po stronie „ma” przekłada się automatycznie na zmniejszenie ceny uczestnictwa. O ile uda nam się dopiąć do końca wszystkie negocjacje z naszymi partnerami - koszt uczestnictwa dla członków OIL w Warszawie, co prawda bez pobytu, ale z prawem do obiadów i przerw na kawę - zamknie się w kwocie 430 zł.

infoDENT24pl: No właśnie partnerzy są języczkiem u wagi niemal każdego sympozjum naukowego, ich satysfakcja po zakończonym wydarzeniu przekłada się na obecność podczas kolejnego. To drażliwy problem.

Dariusz Paluszek: To zależy od podejścia do zagadnienia. W tym wymiarze także chcemy zaproponować nową formułę tym razem kontaktów z uczestnikami branży stomatologicznej. MSS nie mogą tkwić w scenariuszu, nazwijmy to obrazowo - okolicznościowego jarmarku. W dobie internetu sprzedaż bezpośrednia pozostaje w zaniku. To jest trend w naszej branży ogólnoświatowy i udawanie, że zmiany nas nie dotyczą jest założeniem błędnym. Chcemy postawić na forum wymiany myśli. Firmy stomatologiczne powinny dzielić się z lekarzami dentystami doświadczeniami w stosowaniu konkretnego sprzętu, konkretnego narzędzia, konkretnego materiału.

Czasy prostych transakcji, w oparciu o stwierdzenie „nasze jest najlepsze”, dawno minęły. Uczestnicy targów branżowych, chociażby tych w Kolonii, wiedzą doskonale o czym mówię. Korzystajmy z takich wzorców. Podczas MSS stwarzamy okazję, aby w jednym miejscu i w jednym czasie przekazać wiedzę kilkusetosobowemu audytorium zainteresowanemu w jak najlepszym leczeniem pacjentów. Gwarantuję, że ta wiedza - należycie przedstawiona - w zdecydowanie lepszy sposób przełoży się na późniejsze zamówienia, niż stoisko z towarem wyposażone jedynie w kasę fiskalną.

Nasi partnerzy znakomicie to rozumieją. tak więc podczas V MSS będziemy świadkami kilku spektakularnych prezentacji, połączonych z dyskusją za i przeciw. Staniemy się uczestnikami konfrontacji z udziałem rozwiązań konkurencyjnych. Rozmawiajmy bez tabu, nie bójmy się przekonywać na argumenty. Taka atmosfera towarzyszyć będzie V Mazowieckim  Spotkaniom Stomatologicznym.

***

Sprawdź, zarejestruj się i przybądź.

Ramowy program V MSS.

Dr n. med. Marcin Aluchna: Aktualne trendy stomatologii odtwórczej.

Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk: Leczyć, czy usuwać, czyli trudne decyzje w stomatologii dziecięcej.

Dr n. med. Barbara Pietrzak-Bilińska: Przedwczesna utrata zębów mlecznych u dzieci. Utrzymywacze przestrzeni.

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Zadurska: Agenezja zębów w aspekcie dysplazji ektodermalnej. Diagnostyka, różnicowanie, leczenie.

Dr hab. n. med. Paweł Plakwicz: Chirurgia śluzówkowo-dziąsłowa w interdyscyplinarnym leczeniu pacjentów.

Dr hab. n. med. Ewa Czochrowska: Leczenie ortodontyczne pacjentów z chorobami przyzębia.

Monika Wojda: Aparaty wysuwające żuchwę w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego.

Dr n. med. Aneta Doliwa-Augustowska: Rozległe rekonstrukcje z podniesieniem zwarcia – czynniki ryzyka, możliwości i ograniczenia.

Dr n. med. Adam Pietrzak: Stan nagły w gabinecie stomatologicznym, pierwsza pomoc – tlenoterapia i wentylacja zastępcza w stanach nagłych.

Sesja samorządowa: Nowe zagrożenia w codziennej praktyce lekarza stomatologa – separator, sterylizacja i e-dokumentacja.

Sesja tematyczna: implanto-protetyka

Dr hab. n. med. Jolanta Kostrzewa-Janicka: Stan psychoemocjonalny u pacjentów stomatologicznych – wstępne postępowanie lecznicze u osób z objawami dysfunkcji w obrębie narządu żucia.

Dr hab. n. med. Jan Kowalski: Niechirurgiczne metody leczenia chorób przyzębia.

Dr hab. n. med. Kornel Krasny: Powikłania w leczeniu implantoprotetycznym.

Sesja Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM kierowanego przez dr hab. n. med. Agnieszkę Mielczarek.

Dr n. med. Maja Dubielecka: Skuteczna komunikacja interpersonalna jako nieodzowny element profesjonalizmu w stomatologii.

Dr n. med. Alicja Porenczuk: Fortis fortuna adiuvat – o wytrzymałości nanokompozytów słów kilka.

Lek. dent. Aneta Zduniak: Resorpcje zewnętrzne- realny problem związany z leczeniem ortodontycznym?

Prof. dr hab. n. med. Jolanta Pytko-Polończyk: Interdyscyplinarna diagnostyka pacjenta stomatologicznego.

Dr hab. n. med. Małgorzata Nędzi-Góra: Leczenie i diagnostyka zapaleń przyzębia w aspekcie nowej klasyfikacji.

Dr n. med. Marcin Aluchna: Wszechstronne zastosowanie włókien syntetycznych: wypełnienia, szyny i mosty.

Sesja Wojskowej Izby Lekarskiej poświęcona implantoprotetyce: Interdyscyplinarne leczenie implantoprotetyczne z uwzględnieniem technik cyfrowych i tradycyjnych.

Lek. dent. Remigiusz Budziłło, lek. dent. Jacek Woszczyk, lek. dent. Mariusz Cięciara.

Dr n. med. Konrad Walerzak oraz dr n. med. Monika Walerzak: Wskazania i algorytm postępowania w przygotowaniu pacjentów przygotowywanych do zabiegu kortykotomii.

Dr n. med. Krzysztof Kukuła: Współpraca chirurga i ortodonty w planowaniu i leczeniu pacjentów z wadami zgryzu i nieprawidłowościami zębowymi.

Dr n. med. Łukasz Zadrożny: Szablony implantologiczne – ewolucja, precyzja i doświadczenia własne. Zakład Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej WUM.

Dr n. med. Przemysław Grodecki: Giomery oraz technologia PRG – bioaktywna koncepcja materiałów odtwórczych i profilaktycznych.

Dr n. med. Agnieszka Kozuń: Dylematy lekarza endodonty – usunąć czy podjąć próbę leczenia kanałowego – na podstawie przypadków własnych.

Dr n. med. Michał Jegier: Świadome, kierowane anatomią, opracowanie przestrzeni endodontycznej – omówienie klinicznych przypadków.

Warsztaty: Dr n. med. Michał Jegier: Świadome, kierowane anatomią, opracowanie przestrzeni endodontycznej z wykorzystaniem E3 AZURE.

Dr n. med. Adam Pietrzak: Zastosowanie sedacji Midazolanem w zabiegach stomatologicznych – próba analizy doświadczeń.

Tomasz Dąbrowski: Estetyka uzupełnień stałych  – technologie CAD/CAM w odniesieniu do technik konwencjonalnych – porozumienie ponad podziałami.

Lek. dent. Renata Lenkiewicz: Mosty FRC w odcinku zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Sesja tematyczna: technik protetyk – współpraca, czy rywalizacja.

Moderator: dr Marcin Ambroziak: Medycyna estetyczna w gabinecie stomatologicznym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.