W University Ranking by Academic Performance (URAP) podstawą metodologii jest zestawienie bibliometryczne (obejmuje publikacje naukowe – ich liczbę i jakość, pod uwagę brana jest także międzynarodowa współpraca naukowa). Ocena dokonywana jest bez udziału uczelni znajdujących się w rankingu.

Ranking objął 3 tys. uczelni, w tym 56 z Polski. Warszawski Uniwersytet Medyczny w tym rankingu uplasował się na 815 miejscu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu był 820, Uniwersytet Medyczny w Łodzi 930, GUMed 949, UM w Poznaniu (1059), Śląski UM (1100), UM w Lublinie (1303), UM w Białymstoku (1487), PUM (1556).

Najwyższe miejsce w Polsce zajął Uniwersytet Jagielloński (323 pozycja).

URAP jest organizacją non-profit, która została założona w Instytucie Informatyki Bliskowschodniego Uniwersytetu Technicznego w 2009 r. Członkowie zespołu URAP to badacze, którzy charytatywnie uczestniczą w URAP Research Lab.

Głównym celem URAP jest opracowanie systemu rankingowego dla światowych uniwersytetów w oparciu o wskaźniki wyników akademickich, które odzwierciedlają jakość i ilość ich publikacji naukowych. Zgodnie z tym celem URAP od 2010 r., corocznie publikuje Światowy Ranking Uczelni Wyższych (rankingi terenowe od 2011 r.). Najnowszy ranking obejmuje 3 tys. uczelni z całego świata z 61 różnych specjalistycznych dziedzin tematycznych.