PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

UMB nawiązał naukową współpracę z kanadyjskim instytutem iRSM

Autor: miro • Źródło: ms
07-01-2021, 07:44
UMB nawiązał naukową współpracę z kanadyjskim instytutem iRSM Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (fot. archiwum)
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podpisał umowę o współpracy z  Institute for Reconstructive Sciences in Medicine (iRSM), którego praca koncentruje się na leczeniu osób urodzonych z ubytkami tkanek głowy i szyi oraz chorych po nowotworach w obrębie twarzoczaszki.

Uczelnie będą realizowały wspólne projekty badawcze i rozwojowe, a także szkolenie zawodowe w zakresie nowoczesnych technik i technologii leczenia pacjentów. 

W kanadyjskiej placówce badawczej opracowano wiele innowacyjnych metod rekonstrukcyjnych z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie materiałów i narzędzi cyfrowych. Wyspecjalizowany zespół lekarzy, stomatologów, rehabilitantów oraz informatyków zajmujących się projektowaniem komputerowym, stara się zapewnić pacjentom możliwość powrotu do normalnego życia poprzez poprawę estetyki zniekształconej chorobą twarzy.

Z ramienia UMB współpracę z kanadyjskim ośrodkiem realizować będzie prof. dr hab. n. med. Teresa Sierpińska - prodziekan ds. Jakości Kształcenia, Programów Studiów i Oddziału Stomatologii, Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim.

Prof. Teresa Sierpińska jest konsultantem krajowym z dziedziny protetyki stomatologicznej oraz członkiem ścisłego Zarządu Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, kieruje również Sekcją Protetyki Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Kanadyjski Instytut z siedzibą w Edmonton powstał w 1993 r. jako wspólna inicjatywa University of Alberta, Covenant Health i Alberta Health Services. Obecnie iRSM jest jednym z zaledwie trzech wysoko wyspecjalizowanych ośrodków rekonstrukcji głowy i szyi na świecie. 

źródło: UMB

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH