PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

UM we Wrocławiu: stomatologia powalczy o lepsze wyniki nauczania

Autor: miro • Źródło: ns
28-04-2021, 08:33
UM we Wrocławiu: stomatologia powalczy o lepsze wyniki nauczania UM we Wrocławiu (fot. Tomasz Walów)
Wydział Lekarsko-Stomatologiczny UM we Wrocławiu przedstawił plan poprawy wyników nauczania. Chodzi m.in. o: uporządkowanie programu dydaktycznego, wprowadzenie przedmiotów rygorowych i progów rekrutacyjne na English Division oraz o nowe przestrzenie na stomatologię przedkliniczną.
  • Słabe wynik LDEK.
  • Krytycznie o wynikach nauczania.
  • Co wykłada się dobrze, co gorzej.
  • Problemy English Division.
  • Plan poprawy rezultatów procesu dydaktycznego.

- W 2015 r. Wydział Lekarsko-Stomatologiczny UMW był najlepszy w Polsce, jeśli chodzi o zdawalność egzaminu LDEK, teraz jest  czerwoną latarnią w tym zestawieniu. Prof. dr hab. Tomasz Konopka, prodziekan ds. kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym nie jest zadowolony z faktu uzyskania przez studentów uczelni 8. wyniku w kraju w 2020 r.

Obszary nauczania do poprawy 

Analiza wykazała, że dobry poziom nauczania realizowany jest w ramach ortodoncji, periodontologii i chirurgii stomatologicznej, gorzej jest z protetyką stomatologiczną stomatologią dziecięcą oraz stomatologią zachowawczą.

Jako źródło niepowodzeń wymienia się ułomności procesu rekrutacyjnego, słabości w regulaminie studiów, brak egzaminów rygorowych na uczelni, zbyt liberalne podejście do studentów, jeśli chodzi o warunkowe zaliczenia. Zdarzały się m.in. takie sytuacje, że student był warunkowo wpisany na trzeci rok, pomimo tego, że nie miał zdanej anatomii z pierwszego roku.

English Division

Władze uczelni są przekonane, że także na English Division powinny obowiązywać minimalne warunki rekrutacyjne, jak 150 punktów z matury. Minimalne kryteria powinny obowiązywać zarówno Polaków, jak i studentów ED.

Trwa uporządkowanie programu dydaktycznego. Uprzednio wiele treści się w nim powtarzało, zdarzały się nieprawidłowości w punktacji ETCS, część przedmiotów była wprowadzana za wcześnie, zanim studenci mieli możliwość nauczyć się niezbędnych podstaw. Została zlikwidowana łacina, a zamiast tego wprowadzono większą liczbę godziny dydaktycznych języka angielskiego, który teraz kończy się egzaminem na poziomie B.

Centrum stomatologii przedklinicznej

Władze uczelni zapewniają o uruchomieniu centrum stomatologii przedklinicznej w najbliższych dwu latach. Na ten cel zostały przeznaczone przestrzenie w budynku starej chirurgii szczęko-twarzowej na starym kampusie przy ul. Chałubińskiego. W ramach stomatologii przedklinicznej studenci powinni uczyć się w warunkach symulacji.

Więcej: UMW

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH