UM w Białymstoku: prace nad aplikacją szacującą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Projekt zatytułowany "Identyfikacja osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19"- pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszko zarekomendowała Agencja Badań Medycznych.
Kluczowym założeniem badania jest opracowanie testu diagnostycznego wskazującego na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Projekt stanowi uzupełnienie potrzeb związanych z diagnostyką i profilaktyką zakażeń COVID -19. Test diagnostyczny przygotowany zostanie w postaci aplikacji, przeznaczonej dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19 i będzie zawierał moduł istotnych danych klinicznych i behawioralnych oraz moduł danych genetycznych.
To ważny, brakujący element w obecnym systemie diagnostyki COVID-19. Wczesna identyfikacja najbardziej narażonych na powikłania osób w różnym wieku pozwoliłaby na odpowiednią, precyzyjną koncentrację środków finansowych i organizacyjnych systemu ochrony zdrowia – podsumowuje prof. dr hab. Marcin Moniuszko, lider projektu.
Niektóre czynniki - np. zaawansowany wiek pacjenta czy niektóre choroby współistniejące, mogą wpływać na ciężki przebieg COVID-19 u niektórych osób. Jednak w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, jakie czynniki decydują o tym, że ciężkie powikłania COVID-19 dotykają akurat kilkunastu procent osób w wieku podeszłym (i kilku procent w wieku młodszym), podczas gdy zakażenie większości populacji ma charakter łagodny - podkreśla Moniuszko.
Obserwowane już po kilku tygodniach pandemii różnice we wskaźnikach śmiertelności COVID-19, występujące pomiędzy różnymi regionami świata - a nawet Europy, mogą wskazywać nie tylko na odrębności klimatyczne, kulturowe, polityczne i społeczne, ale też na możliwość uwarunkowanej genetycznie zróżnicowanej wrażliwości na ciężkość przebiegu choroby.
Przy tym, że wskazanie genetycznych predyspozycji i precyzyjne ich powiązanie z cechami fenotypowymi pacjenta może odegrać istotną rolę w zarządzaniu systemem opieki zdrowotnej w sytuacji kryzysowej.
- W ramach projektu przeprowadzone zostanie sekwencjonowanie eksomu pacjentów ze zdiagnozowanym zakażeniem SARS-CoV-2 o różnym przebiegu choroby COVID-19 oraz różną historią medyczną i behawioralną. Uzyskane dane poddane zostaną kompleksowym analizom bioinformatycznym i statystycznym w celu identyfikacji wariantów, które posłużą jako markery genetyczne stopnia narażenia na ciężki przebieg choroby - opisuje Moniuszko.
Mogłoby to pomóc zwłaszcza w zarządzaniu zespołami pracowników służby zdrowia - i chronić te osoby, które wykażą największą wrażliwość na chorobę. Poza tym taki test pozwoli zidentyfikować tych, którzy w pierwszej kolejności powinny być poddane profilaktycznym szczepieniom ochronnym.
Więcej: umb.edu.pl

-
Andrzej Cisło o jakości informacji statystycznej
newsDENT -
12 dentystów zmarło w wyniku COVID-19
newsDENT -
Wrocław: konkurs na prowadzenie szkolnych gabinetów stomatologicznych
bizDENT -
Nielimitowane leczenie stomatologiczne pacjentów do 18 r. ż - uwagi PNRL
lexDENT -
Toruń nadal będzie olśniewał uśmiechem
newsDENT -
RNRL upomina się o gabinety stomatologiczne w szkole
newsDENT -
Stomatologia: gmina Sterdyń szuka świadczeniodawcy
newsDENT -
Integracja rynku stomatologicznego: szansa, czy zagrożenie?
bizDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
ZĄBKI, mazowieckie -
lekarz dentysta
Stąporków, świętokrzyskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Grodzisk Mazowiecki , małopolskie