PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

UM w Białymstoku: CAD/CAM na kierunkach stomatologia i techniki dentystyczne

Autor: miro • Źródło: ms
04-05-2021, 22:38
UM w Białymstoku: CAD/CAM na kierunkach stomatologia i techniki dentystyczne CAD/CAM w uniwersytetach medycznych (fot. shutterstock)
GUMed nie jest jedyną uczelnią w  Polsce, która prowadzi kształcenie na kierunkach: stomatologia i techniki dentystyczne w zakresie technologii CAD/CAM.

Wyjaśnienie w tej sprawie przesłała nam prof. dr hab. Teresa Sierpińska, prodziekan ds. jakości kształcenia programów studiów i Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim,

- Pierwszą uczelnią, która wprowadziła intensywne kształcenie w zakresie CAD/CAM w Polsce był Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – przypomniała prof. Teresa Sierpińska.

infoDENT24pl już kilka lat temu kilkakrotnie informował o tym aspekcie kształcenia w UM w Białymstoku m.in. w materiałach:

Białystok: szkolenia studentów w technologii CAD-CAM, także we Włoszech
UM w Białymstoku: włoskie szkolenie z CAD/CAM

Jednocześnie sygnalizujemy, że w informacji podanej przez UM w Gdańsku, a zawartej w materiale GUMed: startuje sala projektowa uzupełnień protetycznych, w stosunku do UM w Gdańsku użyto sformułowania uczelnia w północnej Polsce. Rozumiemy, że to dlatego padło określenie "pierwsza".

Do kwestii tej odniosła się dr n. hum. Joanna Śliwińska, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pisząc: Nigdzie nie użyliśmy sformułowania, że jesteśmy jedyną uczelnią medyczną w Polsce, która
wykorzystuje technologię CAD, ale "jest jedyną uczelnią w północnej Polsce,
która prowadzi kształcenie na kierunkach: stomatologia i techniki
dentystyczne. Ponadto w komunikacie prasowym podkreśliłam, że GUMed "to jeden z dwóch uniwersytetów medycznych, który posiada tak rozwinięty system CAD w ofercie kształcenia na kierunku techniki dentystyczne".  

Natomiast prof. Teresa Sierpińska poinformowała m.in. o tym, że w latach 2017-2019 w UM w Białymstoku był realizowany projekt: Program rozwoju kompetencji studentów technik dentystycznych i kierunku lekarsko – dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który zyskał akceptację NCBiR. Pozyskano na ten cel blisko 830 tys. zł.

W ramach tego projektu studenci stomatologii i technik dentystycznych pracując w zespołach interdyscyplinarnych uczyli się projektowania  i wykonawstwa uzupełnień protetycznych w zaawansowanych technologicznie systemach CAD/CAM.  Szkolenie to odbywało się zarówno w UM w Białymstoku jak i za granicą (Włochy).

W znacznej części edukacja odbywała się w języku angielskim. 

Od 2019 r. na białostockim uniwersytecie realizowana jest kolejna  wersję tego projektu o nazwie:  Zintegrowany Program Cyfryzacji Kształcenia na Kierunkach Stomatologicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kwota dofinansowania blisko 9 mln zł PLN ze środków NCBiR.  Projekt ten obejmuje kształcenie studentów w zakresie:
- projektowanie uśmiechu: program komputerowy wraz z kamerą i aparatem fotograficznym, dzięki któremu można dokonać wizualizacji przyszłej rekonstrukcji uzębienia w oparciu o zdjęcia fotograficzne i zdjęcia radiologiczne;
- sposób pomiaru wskaźnika: szkolenie endodontyczne z zastosowaniem instrumentarium niklowo-tytanowego, narzędzi ultradźwiękowych, urządzeń do chemicznego opracowania kanałów korzeniowych i wypełniania kanałów płynną gutaperką-prelegenci krajowi i zagraniczni, zajęcia praktyczne z pacjentami, wyjazd studyjny;
- od wycisku cyfrowego do drukowanej protezy:  adresatami są studenci stomatologii i technik dentystycznych; projekt dotyczy wykonawstwa uzupełnień protetycznych zgodnie z najnowocześniejszą technologią w zakresie drukowania uzupełnień protetycznych oraz kontynuacja projektowania i wykonania wszystkich uzupełnień protetycznych w technologii frezowania;
- analiza 3D pacjentów z wadami szkieletowymi twarzy i pacjentów onkologicznych w przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych;
- planowanie leczenia implantologicznego w oparciu o programy komputerowe;
- inżynieria tkankowa mająca na celu wytworzenie błon biologicznych (fibryna bogatopłytkowa).

Głównym celem projektu jest zapoznanie studentów kierunku lekarsko-dentystycznego i technik dentystycznych  z najnowocześniejszymi narzędziami diagnostyki, projektowania i wykonawstwa rekonstrukcji uzębienia tak w warunkach klinicznych jak i laboratoryjnych.

Taki model kształcenia częściowo już się odbywa, a pozostałe elementy projektowe będą wprowadzone do dydaktyki od października 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   GUMed   UM w Białymstoku   CAD/CAM   Teresa Sierpińska  

POLECAMY W SERWISACH