
- MEiN dokonało ewaluacji jakości działalności naukowej jednostek naukowych, w tym uczelni medycznych. Każdej przyznano w konkretnej dyscyplinie (np. medycyna) jedną z pięciu kategorii: A+, A, B+, B lub C
- Najwyższą ocenę wśród uczelni medycznych (A) przyznano: UM w Białymstoku, UM w Łodzi i WUM
- Wszystkie uczelnie medyczne kształcące lekarzy dentystów mają kategorię co najmniej B+, niższa kategoria odbiera uczelniom wiele uprawnień
Wynik ewaluacji jakości działalności naukowej jednostek naukowych
MEiN dokonało ewaluacji jakości działalności naukowej jednostek naukowych, w tym uczelni medycznych. W efekcie każdemu ocenianemu podmiotowi przyznano w konkretnej dyscyplinie (np. medycyna) jedną z pięciu kategorii: A+, A, B+, B lub C (A+ jest kategorią najwyższą, a C - najniższą).
Przyznana podmiotowi kategoria warunkuje jego pozycję w systemie szkolnictwa wyższego, a od tego uzależnione są uprawnienia i status podmiotu:
- przynależność do grupy uczelni akademickich (min. B+ w jednej dyscyplinie)
- prowadzenie w dyscyplinie lub dyscyplinie wiodącej studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu bez konieczności ubiegania się o zgodę ministra (min. B+ w dyscyplinie)
- uprawnienia do nadawania stopni naukowych: doktora i doktora habilitowanego (min. B+ w dyscyplinie)
- prowadzenie szkoły doktorskiej (min. B+ w dwóch dyscyplinach)
- zgłaszanie kandydatów do Komisji Ewaluacji Nauki (min. B+ w dwóch dyscyplinach i nieposiadanie C w żadnej z dyscyplin)
Ważne, że kategoria naukowa jest składową algorytmu ustalającego wysokość subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego i badawczego.
Wszystkie ośrodki z kategorią niższą niż B+ takie uprawnienia tracą.
Gdzie kształcą się przyszli lekarze dentyści
Uczelnie medyczne kształcące lekarzy dentystów (kategorie w sektorze medycyna):
- UM w Białymstoku A
- UM w Łodzi A
- WUM A
- PUM B+
- ŚUM B+
- CM UJ B+
- UM w Poznaniu B+
- UM we Wrocławiu B+
- UM w Lublinie B+
- GUMed B+
Komentarze