• W międzynarodowym konkursie Jules Allemand Trophy, w którym biorą udział przyszli lekarze dentyści, dobrym wstępem do kariery zawodowej
 • W Jules Allemand Trophy bierze udział sto uczelni z 25 europejskich państw.
 • Studenci stomatologii WUM od lat odnoszą sukcesy w kolejnych edycjach konkursu
 • Konkurs pomaga w znalezieniu dziedziny stomatologii, w której przyszły lekarz dentysta czuje się najlepiej 

Międzynarodowy projekt edukacyjny dla studentów stomatologii 

- Międzynarodowy konkurs dla studentów „Anatomic and chromatic restoration of natural tooth following five dimensions of color. Jules Allemand Trophy”, w którym udział biorą przyszli lekarze stomatolodzy, studiujący na piątym roku uczelni medycznych, cieszy się coraz większym zainteresowaniem - mówi prof. dr hab. Agnieszka Mielczarek, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM.

Jest to projekt edukacyjny realizowany od 18. lat. Opiera się on na współpracy europejskich uniwersytetów, wśród nich: Università degli Studi "G. d'Annunzio" Chieti – Pescara, Semmelweis University Medicine and Health Science Budapest, Charles University of Praque oraz Insieme academy i firmy Micerium.

W pierwszych latach brały w nim udział nieliczne uczelnie medyczne, ale obecnie jest prowadzony w blisko 100 uczelniach z 25 europejskich państwm.in. z Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Gruzji, Niemiec, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Portugalii, Słowacji, Hiszpanii, Ukrainie, Włoch. Oczywiście co roku uczestniczy w nim także Polska.

Studenci WUM z sukcesami w Jules Allemand Trophy

- Z roku na rok w tym programie stypendialnym bierze udział coraz więcej studentów - mówi prof. dr hab. Agnieszka Mielczarek, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM.

- Przez lata studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wielokrotnie zwyciężali w etapie ogólnopolskim konkursu, a czterokrotnie również w międzynarodowym finale. To oni właśnie sprawują pieczę nad studentami, którzy w tym roku biorą udział w konkursie - dodaje.

Zasady rywalizacji w Jules Allemand Trophy 

Rywalizacja polega na poznaniu metody i wykonaniu rekonstrukcji materiałem złożonym w zębach przednich i bocznych, anatomiczną techniką warstwową (według zasad doktora Lorenzo Vaniniego). Konkurs jest co roku organizowany przez firmę Micerium (Włochy) i jej przedstawicieli (m. in. Micerdent Polska).

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym opiekę nad uczelnianym etapem konkursu sprawuje Zakład Stomatologii Zachowawczej.

- Oczywiście nie każdy uczestnik programu uznaje w jego trakcie, że dobrze radzi sobie z metodą. Stomatologia estetyczna to trudna dziedzina, wymagająca określonych zdolności manualnych i wyobraźni,  nie każdy zatem ma do niej predyspozycje - mówi prof. dr hab. Agnieszka Mielczarek.

- Ale czas studiów to moment szukania tych dziedzin, w których przyszły lekarz stomatolog będzie czuł się najlepiej i może w przyszłości odnieść oczekiwane sukcesy. Międzynarodowy konkurs Jules Allemand Trophy daje jednak uczestnikom ogromne możliwości rozwoju - wyjaśnia.

Nagrodą główną jest trzymiesięczny staż w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej  i Endodoncji Università degli studi G.D’Annunzio Chieti Pescara pod opieką prof. Camillo D’Arcangelo.

Konkurs składa się z trzech etapów:

 •  wewnątrzuczelnianego,
 • ogólnopolskiego,
 • międzynarodowego.

- Studenci pracujący z opiekunem rywalizują ze sobą wewnątrz uczelni. Zwycięzca tego etapu rozpoczyna konkurencję z innymi uczestnikami reprezentującymi uczelnie z całej Polski. Laureat drugiego etapu reprezentuje Polskę we Włoszech na Finale Międzynarodowym. Nasi studenci radzili sobie do tej pory doskonale, wierzę, że tegoroczna edycja przyniesie im dużo ciekawych doświadczeń i wiedzy. Jestem przekonana, że również w tym roku będą w stanie podjąć rywalizację na poziome ogólnopolskim, a może nawet światowym - dodaje prof. dr hab. Agnieszka Mielczarek.

Przypomnijmy, że w dwóch edycjach krajowego konkursu Jules Allemand Trophy 2020/2021 (połączone edycje 16. i 17. ze względu na pandemię) zwyciężyli: Piotr Górka - z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (16. edycja)  oraz Katarzyna Pindelska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (17. edycja).

Jules Allemand Trophy w liczbach

Międzynarodowy konkurs dla studentów „Anatomic and chromatic restoration of natural tooth following five dimensions of color. Jules Allemand Trophy” w liczbach:

 • start programu stypendialnego w 2003 roku,
 • uczestniczą w nim studenci 25 europejskich państw,
 • zaangażowanych jest 96 uczelni medycznych,
 • w programie ze studentami pracowało 250 wykładowców,
 • łącznie wzięło w nim udział 30 tys. studentów,
 • każdego roku zgłasza się do niego 3,5 tys. przyszłych lekarzy stomatologów.

***

Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o. jest spółką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uczelni z ponad 200-letnią tradycją i doświadczeniem w kształceniu najlepszych specjalistów w dziedzinie medycyny. Powstanie w 2001 roku Centrum Medycznego to odpowiedź na potrzebę świadczenia usług na wysokim poziomie przez wykwalifikowany zespół specjalistów wywodzących się ze środowiska akademickiego WUM, w szczególności kadry medycznej pracującej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM.

W ramach działalności leczniczej CM WUM sp. z o.o. realizuje komercyjne usługi medyczne oraz świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, w których zakres wchodzi podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, stomatologia oraz diagnostyka obrazowa. Szeroki wachlarz oferowanych przez Centrum usług zapewnia skuteczną i nowoczesną diagnostykę oraz leczenie najbardziej złożonych chorób.