PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

To najbardziej oblegany kierunek studiów w Polsce. Ustalono nowe limity miejsc

Autor: miro • Źródło: ms
13-06-2022, 18:44
To najbardziej oblegany kierunek studiów w Polsce. Ustalono nowe limity miejsc Limit miejsc na stomatologię 2022/23 Fot. Shutterstock
Są propozycje limitów przyjęć na medycynę, w tym kierunki lekarski i stomatologiczny. Ten drugi to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce.
 • Na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit przyjęć wynosi 1334 miejsca (na poziomie z roku akademickiego 21/22)
 • Wzrost limitów przyjęć na studia medyczne o 276 miejsc, dotyczy kierunku lekarskiego
 • Tegoroczny nabór będzie obciążony kandydatami z Ukrainy, którzy nie skończyli tam I roku studiów

W roku akademickim 2022/23 kształcić się będzie w Polsce 1334 lekarzy dentystów. Mniej więcej tyle samo co w roku 2021/22.

Pamiętać należy, że w kraju znalazła się duża liczba Polaków i Ukraińców studiujących stomatologię w Ukrainie, którzy trafili do Polski na skutek działań wojennych.

Sytuacja panująca w Ukrainie sprawiła, że wielu studentów stomatologii nie miało szans kontynuować nauki na I roku studiów, a to oznacza, że w Polsce prawdopodobnie będą zaczynali naukę od początku. Gdy uwzględni się ten fakt, może okazać się, że ogłoszone limity naboru nie będą zadowalające dla tegorocznych maturzystów.

Limity przyjęć na kierunek stomatologiczny 

Na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit przyjęć wynosi 1334 miejsca w tym:

 • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim wynosi 831 miejsc,
 • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim 211 miejsc,
 • na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski 292 miejsc. 

 

 * Dotyczy cudzoziemców podejmujących i odbywających studia na podstawie art. 323 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Niewykorzystany limit przyjęć na studia dla cudzoziemców zwiększa limit przyjęć na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim

Uwaga: To jest projekt rozporządzenia

Limity przyjęć na kierunek lekarski  

Na studia na kierunku lekarskim projektowany limit przyjęć ogółem wynosi 9323 miejsc (w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim wynosi 5688 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim 1756 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski 1879 miejsca). 

Zmiany w limitach w stosunku do roku 21/22

W roku akademickim 2022/2023 w stosunku do roku akademickiego 2021/2022 limity przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym zostały zwiększone łącznie o 276 miejsc, w tym:

1) na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym – na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i cudzoziemców – limit przyjęć został zwiększony o 212 miejsc, w tym:

 • limit przyjęć na studia na kierunku lekarskim zwiększył się o 209 miejsc (minister właściwy do spraw zdrowia zwiększył limit przyjęć na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 15 miejsc w stosunku do roku poprzedniego, minister właściwy do spraw obrony zwiększył limit przyjęć na studia o 50, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki zwiększył limit przyjęć na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 144 miejsc w stosunku do roku poprzedniego),
 • limit przyjęć na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym zwiększył się o 3 miejsca (minister właściwy do spraw zdrowia zwiększył limit przyjęć na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 3 miejsca w stosunku do roku poprzedniego);

2) na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym – na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim – limit przyjęć został zwiększony o 3 miejsc, w tym:

 • zwiększenie limitu przyjęć o 20 miejsc na studia na kierunku lekarskim (minister właściwy do spraw zdrowia zwiększył limit przyjęć na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 50 miejsca w stosunku do roku poprzedniego, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki zwiększył limit przyjęć na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 30 miejsc w stosunku do roku poprzedniego),
 • zmniejszenie limitu przyjęć o 17 miejsc na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym (minister właściwy do spraw zdrowia zwiększył limit przyjęć na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 6 miejsca w stosunku do roku poprzedniego);

3) na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym – na jednolite studia magisterskie prowadzone w języku innym niż język polski – limit przyjęć został zmniejszony łącznie o 61 miejsc, w tym:

 • zwiększenie limitu przyjęć o 55 miejsc na studia na kierunku lekarskim (minister właściwy do spraw zdrowia zmniejszył limit przyjęć na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 30 miejsc w stosunku do roku poprzedniego, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki zmniejszył limit przyjęć w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 25 miejsca w stosunku do roku poprzedniego),
 • zwiększenie limitu przyjęć o 6 miejsc na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym (minister właściwy do spraw zdrowia zmniejszył limit przyjęć na studia w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 6 miejsc w stosunku do roku poprzedniego).
Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH